Slovački su mediji tijekom vikenda prenijeli niz osuda slovačkih političara na račun Clintona, koji je na jednom skupu u Budimpešti odnose između Bratislava i Budimpešte usporedio sa stanjem na Bliskom istoku ili u Sjevernoj Irskoj.
Slovački predsjednik Ivan Gašparović izjavio je u jednom radijskom intervjuu da Clinton nema dovoljno znanja o prilikama u njegovoj zemlji i stoga daje "opasne" izjave, izvijestila je u ponedjeljak austrijska novinska agencija APA.
Clintonovu izjavu osudio je i bivši slovački ministar kulture i
čehoslovački veleposlanik u Budimpešti Rudolf Chmel. "Bivši američki predsjednik, diplomatski rečeno, nema točne informacije. Zaboravio je na 'sitnicu' da su Slovačka i Mađarska saveznice u EU i NATO-u i da bi teritorijalni sukob u okviru te strukture bio apsurd", prenose Chmelovu izjavu "Hospodarske noviny".
Do zahlađenja slovačko-mađarskih odnosa došlo je u rujnu kad je slovački parlament deklaracijom proglasio "nedodirljivima" takozvane Benešove dekrete, odluke poslijeratnog čehoslovačkog predsjednika Edvarda Beneša kojima je omogućena deportacija Nijemaca i Mađara iz tadašnje Čehoslovačke.
Beneš je nakon Drugog svjetskog rata donio dekrete koji su
predstavljali pravni temelj za protjerivanje i oduzimanje imovine i državljanstva sudetskim i karpatskim Nijemcima kao i Mađarima između 1945. i 1948.
Tekst deklaracije slovačkog parlamenta identičan je tekstu
deklaracije koju je o istoj temi još 2002. donio češki parlament.
Neposredno nakon odluke slovačkog parlamenta, vodeći mađarski političari demonstrativno su otkazali planirane kontakte sa slovačkim političarima i umjesto toga "privatno" posjetili mađarsku manjinu u južnoj Slovačkoj.