Akcija kodnog naziva 'Sailor' provedena je po nalogu Suda BiH na području Banje Luke i Mostara, a policija je za sada objavila samo inicijale uhićenih.
'Oni su uhićeni zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo organiziranog kriminala u vezi s kaznenim djelima porezna utaja ili prijevara, carinska prijevara, protuzakonito posredovanje i zlopraba položaja ili ovlasti', izjavila je glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozić.
Kazala je kako se uhićene tereti da su kao pripadnici organizirane kriminalne skupine iskoristivši stanje prirodne nesreće u BiH vršili malverzacije pri sačinjavanju popisa oštećene robe u pojedinim tvrtkama.
Sumnja se kako su krivotvorili dokumentaciju kako bi prikazali veću štetu nego što je doista pričinjena radi izbjegavanja plaćanja PDV-a i s ciljem stjecanja protupravne imovinske koristi.
Tužiteljstvo BiH koje vodi istragu u ovom slučaju potvrdilo je kako je među uhićenima i jedan carinik. Državno je tužiteljstvo objavilo kako se došlo do podataka da su vlasnici tvrtke Bauwelt, u okviru koje posluju prodajni objekti OBI, izmjestili veliku količinu robe namijenjene prodaji te sačinili lažnu dokumentaciju da je roba uništena u skladištima tijekom katastrofalnih poplava koje su prije dva mjeseca zahvatile BiH.
"Crveni križ ne dijeli novac žrtvama poplava, jer su oročili novac!"
Roba u vrijednosti od više od 4 milijuna KM (2 milijuna eura) tajno je prebačena iz skladišta i skrivena kako bi se prodala i unovčila.
Uz pomoć službenika Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) sačinjena je lažna dokumentacija da je roba oštećena i uništena u poplavama, kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a i pristojbi na skrivenu robu u iznosu od oko 1,5 milijuna KM (oko 750 tisuća eura).
Policija je uz uhićenja pretražila šest lokacija na kojima je prikupila dokaze o počinjenim kaznenim djelima, a pretrage se nastavljaju. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook