Eksplodirao metan

BiH: Poginuo rudar, 14 ozlijeđenih u nesreći u rudniku kod Zenice

Jedan je rudar poginuo, a četrnaest je zadobilo ozljede u eksploziji koja se danas prije podne dogodila u rudniku Stranjani kod Zenice, priopćila je uprava tog rudnika.

Na dubini od 500 metara oko 10.20 sati došlo je do eksplozije metana, a spasitelji su do podneva uspjeli izvući stradale rudare i prevesti ih u Kliničku bolnicu u Zenici. Jedna osoba je preminula od posljedica eksplozije, još se jedan rudar nalazi u životnoj opasnosti, a ostali ozlijeđeni su zadobili opekline po tijelu koje nisu opasne po život. Istragu provodi tužiteljstvo Zeničko dobojske županije.

'Mi smo odmah nakon toga poduzeli sve mjere i aktivnosti u cilju spašavanja i izvlačenja ozlijeđenih radnika iz jame. Zaista smo to brzo učinili, a teže je ozlijeđeno sedam radnika od kojih je jedan smrtno stradao. Ozlijeđeni su zadobili opkline od posljedica upale plina', rekao je Merhun Arnaut, tehnički direktor Rudnika Zenica.

'Osigurali smo sve uvjete u rudniku za nastavak sanacije. Nakon ovoga mi ćemo danas održati Štab za spašavanje zajedno sa federalnom rudarskom inspekcijom, koja najvjerojatnije u ovakvim situacijama može preuzeti vođenje akcije i nastaviti daljnje saniranje' dodao je Arnaut.

'Samo je odjednom eksplodiralo. Nismo svi bili direktno tu, ali kada se to dogodilo krenuli smo pomoći kolegama. Pomagao sam ozlijeđenima, svi imaju opekline. Radim 12 godina u rudniku i nisam se nikada susreo sa ovakvim eksplozijama', kaže Esad Dizdarević, rudar i spasilac prve smjene.

Iako rudnik radi na dubini od 500 do 600 metara, ovo je prvi put nakon rata da se u jami Stranjani iznenada pojavio metan u većim količinama, što je i izazvalo nesreću sa smrtnim posljedicama. U rudarstvu je logično da zbog oksidacijskih procesa dođe do eksplozije, no tako nešto se u rudniku do sada nije dešavalo. Samo brzi razvoj te oksidacije u dva-tri sata uzrokovao je upalu metala u starom radu.

Rudnik Stranjani jedna je od rijetkih u regiji gdje se ugljen još uvijek kopa tzv.'komornom metodom', bez velike upotrebe strojeva i njena mjesečna proizvodnja varira od tri do deset tisuća tona. Posljednjih godina proizvodnja je znatno opala zbog dotrajale tehnike i zastarjele tehnologije, iako se radi o veoma kvalitetnoj vrsti ugljena.

Povezane teme