Pitanje eksploatacije nafte u BiH, čije su postojanje neosporno potvrdila predratna istraživanja, oživio je je nedavni posjet premijera RS Milorada Dodika Rusiji, tijekom kojeg je najavio da će dvije tvrtke iz te zemlje početi s ispitivanjima nalazišta nafte i plina u Republici Srpskoj. Problem je, međutim, što koncesije za korištenje energenata prema Daytonskom sporazumu mogu dati samo entiteti, dok država nema nadležnosti, a pojedina nalazišta prelaze granice dva entiteta.
List navodi da su prijeratnim istraživanjima koje je provodila INA, ali i strani partneri, utvrđena četiri prioritetna naftna polja čiji se kapacitet procjenjuje na 50 milijuna tona južno od Šamca, površine 22 kilometra četvorna, jugozapadno od Orašja, na području Tuzle od 22,5 kilometara četvornih i Lopara površine 21 kilometar četvorni. Vjeruje se da naftna nalazišta postoje i na području Hercegovine.
Zakonodavstvo BiH neusklađeno
Profesor Rudarskog fakulteta u Prijedoru i savjetnik Komisije za koncesije RS Ranko Cvijić i predsjednik Povjerenstva za koncesije Federacije BiH Šefik Koričić upozoravaju da je zakonodavstvo u BiH neusklađeno. Tako su, primjerice, u Federaciji BiH u proceduri izmjene Zakona o koncesiji, kojim bi nadležnosti za davanja koncesija sa županija prešle na entitetsku razinu. Prema Koričićevu mišljenju, o koncesijama za eksploataciju ležišta nafte koja se nalaze na entitetskoj crti morat će odlučivati državno povjerenstvo. Po procjenama dvojice stručnjaka BiH ima dovoljne zalihe nafte za 50 sljedećih godina. (HIna)