BiH: Fijasko policijske akcije protiv organiziranog kriminala

Slika nije dostupna
"Spektakularna" akcija policije u Federaciji BiH započeta prošlog tjedna, čija su meta bili pripadnici organiziranog kriminala, potpuno se razvodnila i završila bez privođenja osoba osumnjičenih da su najodgovornije za teška kaznena djela, prenose sarajevski mediji.

Muhamed Ali Gaši, Albanac podrijetlom s Kosova kojega lokalni mediji ali i policija smatraju čelnim čovjekom organizirane kriminalne skupine umiješane u ubojstva, iznude i trgovinu drogom, nakon višednevnog skrivanja pred policijskom potragom sam se jučer prijavio tužiteljstvu Sarajevske županije.

Tužitelju Olegu Čavki nakon toga je navodno dao izjavu u kojoj je negirao tvrdnje policije kako je član zločinačke organizacije
odgovorne za teška kaznena djela.

"Oslobođenje" prenosi kako su Gaši i Čavka doista razgovarali no upozorava kako bi se taj razgovor teško mogao svrstati u kategoriju ozbiljnih jer se nije zbio u prostorijama tužiteljstva nego u obližnjem kafiću.

Gaši je tamo navodno stigao u pratnji odvjetnika Mirze Kovača a sarajevski list prenosi izjavu neimenovanog svjedoka razgovora koji je ustvrdio kako su tužitelj i optuženi za teški kriminal ovime "izgladili nesporazume".

Federalni i MUP Sarajevske županije prošlog su tjedna objavili kako je uz Gašija na čelu kriminalne roganizacije i Naser Keljmendi koji još nije dostupan pravosuđu a navodno ljetuje u Ulcinju.

Prema tvrdnjama policije, u organiziranu kriminalnu skupinu uključena su i trojica Keljmendijevih sinova te još osam osoba uključujući stanovitog Lyrima Bitićija iz Suve Reke na Kosovu, za kojega se opravdano pretpostavlja da je krajem lipnja u Sarajevu ubio Ramiza Delalića Ćelu, istaknutog pripadnika druge kriminalne skupine.

Delalić i Gaši bili su u otvorenom sukobu zbog čega policija smatra kako je ovaj drugi i naručio ubojstvo.

Prema navodima "Dnevnog avaza", Gaši je u razgovoru s tužiteljem Čavkom ustvrdio kako je s Delalićem bio u dobrim odnosima jer su nesporazume riješili ranije.

Županijsko tužiteljstvo u Sarajevu odlučilo je ukinuti mjeru nadzora nad Gašijevom kućom iako je najavljeno kako će se istraga nastaviti.

Ovime je otvorena mogućnost Keljmendiju kao i drugim bjeguncima da se bez straha od uhićenja vrate u Sarajevo i nastave sa svojim "poslovima".