'Nije pitanje hoće li nego kada će BiH postati članica NATO-a', izjavio je američki general u intervjuu kojega je u petak objavio sarajevski 'Dnevni avaz'. Zapovjednik stožera NATO-a u BiH podsjetio je kako su sve bitne političke strukture u toj državi jasno iskazale potporu pridruživanju savezu te da je na njima sada uspostaviti mehanizme koji će osigurati da BiH 'jednim glasom komunicira s Bruxellesom'.
Pridruživanju NATO-u za sada se glasno protive tek oporbene stranke u Republici Srpskoj dok je vladajuća Stranka nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika sklona raspisivanju referenduma o tom pitanju na entitetskoj razini. Rasprave o ovome pojačane su u BiH uoči provedbe općih izborna najavljenih za listopad.
'Izbori ne smiju biti izgovor za onemogućavanje reformi. Ako bi se to dopustilo, BiH bi i naredne godine bila u istoj situaciji u kojoj je i danas', izjavio je Bullard. Unatoč političkim napetostima koje vladaju u BiH, Bullard je ocijenio kako ne postoji izravna prijetnja njenoj sigurnosti jer je cijela zemlja na putu ka NATO-u i Europskoj uniji.
Pojašnjavajući što BiH u može i treba učiniti kako bi u dogledno vrijeme dobila Akcijski plan za članstvo (MAP) kao posljednji korak prije punopravnog članstva u NATO-u, američki je general kazao kako je to prije svega rješavanje pitanja vlasništva nad pokretnom i nepokretnom vojnom imovinom kao i viška naoružanja i streljiva koje je uglavnom zastarjelo.
>> 'Izlaz za BiH je članstvo u NATO-u'
Istaknuo je kako se to zastarjelo oružje i streljivo mora uništiti te da se ne smije dalje prodavati. Komentirajući moguće povećanje udjela oružanih snaga BiH u operacijama poput one u Afganistanu, general Bullard je kazao kako bi NATO pozdravio takvu odluku te da se trenutačno razmatra nekoliko opcija kako to realizirati. Podsjetio je i da je BiH odlučila donirati vladi Afganistana 60 haubica te oko 15 tisuća strojnica što je ocijenjeno 'velikodušnom ponudom'. (Hina)