Znanstvenici su pronašli kratere na dnu Barentsovog mora koji su široki 800 i duboki 45 metara. Nagađaju da su nastali zahvaljujući velikim količinama metana, koji je najvjerojatnije došao s obala plinom bogate Norveške.
'Metan se dugo taložio da bi na kraju eksplodirao ostavljajući za sobom ogromne rupe u centralnom i zapadnom dijelu Barentsovog mora', izjavio je jedan od znanstvenika s Arctic University u Norveškoj.
Područje na kojem se nalaze krateri je potencijalno velik rizik po plovidbu brodova u Barentsovom moru jer je riječ o vjerojatno najvećem žarištu metana koji se oslobađa u plitkoj vodi.
Znanstvenici smatraju da bi slična situacija mogla biti i na području Bermudskog trokuta koji se nalazi između Bermuda, Floride i Portorika i na kojem su do sada nestali deseci brodova, ali i zrakoplova.
Ruski znanstvenik Igor Jeltsov kazao je da je Bermudski trokut nastao kao posljedica reakcija metana.
'Ove reakcije mogu biti izuzetno snažne, poput nuklearnih. To doprinosi zagrijavanju oceana i potonuću brodova u vodama pomiješanim s velikom količinom plina', zaključio je a prenosi Daily Mail.