Monti je stao na čelo tehnokratske vlade prije godinu dana kako bi Italiju spasio od duboke financijske krize. Na položaju premijera naslijedio je upravo neuspješnog i skandalima ranjenog Berlusconija. Monti je u petak objavio da je na parlamentarnim izborima za dva mjeseca spreman voditi koaliciju centrističkih stranaka koje podupiru njegov europski i reformski plan.
Monti, o čijem se mogućem angažmanu na izborima dugo nagađalo, tako se postavio između dva tradicionalna talijanska politička pola - Demokratske stranke (PD) na ljevici i Berlusconijeve konzervativne stranke Narod sloboda (PDL) na desnici. 'Tradicionalna podjela na ljevicu i desnicu ima povijesnu i simboličku vrijednost' za državu, no 'ona ne ističe stvarni savez koji Italija treba, onaj koji je usredotočen na Europu i reforme', rekao je Monti u petak nakon sastanka s čelnicima stranaka centra.
>> Berlusconi bivšoj ženi mora plaćati 100.000 eura NA DAN!
Berlusconi je rekao da je razočaran takvim Montijevim postupkom i smatra nepoštenim što iskorištava 'svjetla pozornice' koje mu je priskrbilo tehnokratsko imenovanje, a ne izbori.
'Ova grupacija je stvorena kako bi favorizirala ljevicu', kazao je Berlusconi u kratkoj izjavi novinarima, argumentiravši to poklapanjem Montijeva reformskog i političkog programa PD-a. Montiju treba pomoć ljevice kako bi nastavio s provedbom štednje i nametanja poreza, kazao je bivši premijer i dodao je kako se nada da talijanski birači 'neće upasti u tu klopku'.
Talijanski demokršćani (UDC), najveća i najstarija talijanska stranka centra, koja je objavila suradnju s Montijem, opovrgla je bilo kakvu povezanost s ljevicom. 'Naša incijativa nije rođena s podrškom PD-a i nema nikakve dogovorene koalicije', kazao je čelnik UDC-a Pier Ferdinando Casini.
Ispitivanja javnoga mnijenja pokazuju da će PD osvojiti uvjerljivu većinu u donjem domu talijanskog parlamenta, ali i da će im trebati suradnja sa strankama centra za kontrolu nad Senatom. (Hina)