'Objavljene informacije po kojima je kancelarka grčkom predsjedniku Karolosu Papouliasu predložila referendum nisu točne', rekao je glasnogovornik za agenciju France Presse.
Nešto ranije je ured privremenog grčkog premijera Panagiotisa Pikramenosa rekao u priopćenju da je Merkel u razgovoru s grčkim predsjednikom Karolosom Papouliasom 'iznijela ideju o organiziranju referenduma zajedno s izborima, o tome žele li grčki građani ostati u eurozoni'.
Njemačka kancelarka se ranije žestoko protivila prijedlogu o održavanju referenduma u Grčkoj koji je u listopadu iznio tadašnji premijer, socijalist Georgi Papandreou.
Papandreou je zatim morao dati ostavku, pošto su mu povjerenje uskratili njegovi zastupnici nezadovoljni mjerama štednje što ih diktiraju EU, MMF i ECB.
Izlazak Grčke iz eurozone sve se češće spominje otkako stranke nisu uspjele formirati vladu nakon parlamentarnih izbora 6. svibnja na kojima su snažnu potporu birača dobile stranke koje se protive štednji.
Tržišta sumnjaju u spremnost Grka da nastave proračunsku štednju uvedenu 2010., nakon uspjeha radikalne ljevičarske stranke, što potiče bojazan da Grčka neće ispunjavati svoje obveze prema trojci.
Merkel je također u razgovoru s Papouliasom izrazila potporu grčkim naporima na prevladavanju gospodarske krize i istaknula da je Bruxelles voljan proučiti politike koje će potaknuti rast i otvaranje radnih mjesta u Europi.
Gospodarski rast je pri vrhu dnevnog reda izvanrednog europskog summita u Bruxellesu 23. svibnja, istaknuo je ured privremenog grčkog premijera Panagiotisa Pikramenosa. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.