Beograd: Slijede teški pregovori o formiranju vlade

Slika nije dostupna
Srpska demokratska stranka (DSS) Vojislava Koštunice i Srpska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešelja obavile su dogovore vezane uz formiranje vlade, a Koštuničin glasnogovornik Andrija Mladenović najavio je za srijedu razgovore tih stranaka s koalicijom okupljenom oko Socijalističke partije Srbije (SPS), prenose u utorak elektronički mediji.

Iako je na izvanrednim parlamentarnim izborima u Srbiji Lista za europsku Srbiju, okupljena oko Borisa Tadića, dobila najviše glasova, politička kriza još nije razriješena i još se ne zna koje će stranke formirati buduću vladu, a po mišljenju političkih analitičara, odlučujuće će biti s kime će se dogovoriti upravo koalicija okupljena oko SPS-a Ivice Dačića.

U međuvremenu je potpredsjednik SPS-a Branko Ružić izjavio u utorak kako je za koaliciju okupljenu oko te stranke neprihvatljivo razgovarati s Liberalno-demokratskom partijom (LDP) Čedomira Jovanovića o formiranju buduće vlade Srbije, kao i to da ta koalicija podupre bilo čiju manjinsku vladu.

Jovanović, bliski suradnik ubijenog prvog demokratski izabranog srbijanskog premijera Zorana Đinđića, uhitio je Slobodana Miloševića, nakon čega je on predan Sudu za ratne zločine u Den Haagu. Jovanovićeva stranka osvojila je na izborima 13 mandata i izgledan je koalicijski partner Tadićevim demokratima.

Ružić je glede suradnje s Haškim sudom za radio Beta RFI izjavio da je "Haag tema koja je regulirana zakonom protiv kojega su oni glasovali" i da je "taj tribunal za njih politička institucija" s kojom, kako je rekao, "suradnju treba spustiti na najnižu moguću razinu".

Glasnogovornica Demokratske stranke (DS) Jelena Trivan izjavila je u utorak da će srbijanski predsjednik i čelnik demokrata Boris Tadić ovih dana započeti službene konzultacije koje će omogućiti da zemlja što prije dobije stabilnu i proeuropsku vladu. "Moramo iznaći načina da dobijemo vladu koja će odražavati izbornu volju građana, koji su i na predsjedničkim i na parlamentarnim izborima referendumski rekli da hoće europsku budućnost i europsku Srbiju", rekla je Trivan.

Tadićev koalicijski partner, predsjednik G 17 plus Mlađan Dinkić, izjavio je u utorak kako je uvjeren da će Srbija za mjesec dana dobiti proeuropsku i stabilnu vladu, koja će ju za četiri godine uvesti u Europsku uniju, ali nije želio precizirati s kojim će strankama koalicija "Za europsku Srbiju" formirati novu vladu.

U novom sazivu srbijanske Skupštine zastupnike će imati ukupno 18 stranaka i pokreta, koji će nastupati samostalno, u koalicijama, na skupnim ili manjinskim listama.

Po posljednjim podacima Republičke izborne komisije (RIK), izborna lista "Za europsku Srbiju" (ZES) dobila je 102 mandata, dok je Srpska radikalna stranka (SRS) osvojila 78. To su podaci na temelju 98,30 posto obrađenih biračkih mjesta i 99,58 posto biračkog tijela. Izborna lista Demokratska stranka Srbije (DSS)-Nova Srbija (NS) osvojila je 30 mandata, koalicija okupljena oko Socijalističke partije Srbije (SPS) 20, a (LDP) 13 mandata.

Cenzus su prešle i manjinske liste - "Mađarska koalicija - Ištvan Pastor", koja je dobila četiri mandata, "Bošnjačka lista za evropski Sandžak - Sulejman Ugljanin" dva mandata, a Koalicija Albanaca Preševske doline jedan mandat.

Nove potpunije informacije, kao i one o rezultatima izbora na Kosovu te mjestima gdje će se izbori ponoviti, RIK će, kako je najavljeno, objaviti tijekom poslijepodneva.

Povezane teme