Upravo na temu mira na Bliskom istoku Benedikt XVI. progovorio je već na letu za Aman, istkanuvši da Crkva nije 'politička sila već duhovna snaga koja može pridonijeti napretku u mirovnom procesu', prenosi Reuters. Papu su u zračnoj luci Amana, glavnoga grada hašemitskog kraljevstva, dočekali kralj Abdalah II., potomak proroka Muhameda te kraljica Rania, a uz državničke počasti i brojne predstavnike klera bio je raspoređen i znatan broj pripadnika sigurnosti. 'Posjet Jordanu pruža mi prigodu izraziti duboko poštovanje prema muslimanskoj zajednici i odati poštovanje (...) kralju za promicanje najboljeg razumijevanja vrijednosti koje zagovara islam', rekao je papa u zračnoj luci, a prenijela agencija AFP.
Benedikt XVI. boravit će do ponedjeljka u Jordanu gdje živi 4 posto kršćana među 5,8 milijuna stanovnika, a među islamistima bilo je i kritika posjeta, te je već u prvome obraćanju Papa istaknuo poštivanje prava na vjeroispovijest. 'Vjerska sloboda prirodno je temeljno ljudsko pravo', rekao je i dodao da 'gorljivu nadu i molitvu upućuje kako bi neotuđiva prava i dostojanstvo bili više potvrđeni i branjeni ne samo na Bliskom istoku već posvuda u svijetu'.
Jordanski kralj za suzivot kršćana i muslimana
Kralj Abdalah II. i jordanska vlada žele da prvi Papin posjet nekoj arapskoj zemlji u četiri godine njegova pontifikata, bude uspješan i pokaže da je kraljevstvo uzor suživota kršćana i muslimana. 'Danas, zajedno moramo obnoviti naš angažman prema međusobnom poštovanju, moramo stvoriti nov globalni dijalog, dijalog razumijevanja i dobre volje', rekao je Abdalah II. te pozvao, 'zbog budućnosti našega svijeta' na odbacivanje 'ambicioznih ideologija podjela'.
Pastoralni pohod Svetoj zemlji Benedikt XVI. nastavit će u Izraelu, gdje će obići i palestinska područja, a u sklopu vrlo zahtjevna programa za poglavara Katoličke crkve koji je napunio 82 godine. Jordanski kralj izrazio je želju da dijalog pomogne pronaći rješenje za prava Palestinaca te za slobodu i pravo Izraelaca na život u sigurnosti. Uz Egipat, Jordan je jedina arapska zemlja koja je potpisala mirovni sporazum s Izraelom.
Muslimanske organizacije pozvale papu na ispriku zbog izjava o islamu
Međutim, organizacija Muslimanska braća i njihov politički ogranak, Fronta islamske akcije, ocijenili su da Papa nije dobrodošao ne ispriča li se muslimanima zbog izjava izrečenih protiv islama. Benedikt XVI. je 2006. u njemačkome gradu Regensburgu citirao u svome govoru bizantskog cara koji je kazao da se islam širio mačem zbog čega je izazvao ogorčenost muslimana u svijetu. Zbog tih citata za koje je kazao da su bili istrgnuti iz konteksta, Papa se dvaput ispričao, a spor je izgladio i susretom s muslimanskim velikodostojnicima iz cijeloga svijeta.
Papa u petak treba posjetiti centar za osobe s invaliditetom Regina Pacis, a u subotu posjetiti džamiju Al-Husein, najveću u Jordanu te razgovarati s muslimanskim klericima i teolozima. U Jordanu će papa posjetiti Brdo Nebo, gdje je prema Bibliji, Mojsije ugledao Obećanu zemlju, a zatim položiti kamen temeljac za sveučilište u obližnjem gradu Madaba, s kršćanskim većinskim stanovništvom.
U nedjelju će slaviti misu na stadionu u Amanu te posjetiti Uadi Harar, u Betaniji, gdje je po Bibliji, Ivan Krstitelj krstio Isusa. Petak i subota su neradni dani u Jordanu, a vlada je kršćanima dopustila neradnu nedjelju. U ponedjeljak će Papa otputovati u Tel Aviv, a sam je pohod Izraelu nazvao 'hodočašćem mira', jer su napetosti velike zbog izraelske vojne ofenzive u Gazi s više od 1.300 ubijenih Palestinaca.