"Ostavka predsjednika stranke Erwina Hubera je tema o kojoj se raspravlja od jučer navečer i odluka o tomu mora biti donesena vrlo brzo", rekao je predsjednik zastupničkog kluba CSU-a Georg Schmidt. Član predsjedništva CSU-a i zastupnik u Europskom parlamentu Markus Ferber također je aludirao na moguće promjene na vrhu stranke.
"Mi građanima Bavarske moramo pokazati da smo shvatili poruku jučerašnjih izbora", rekao je Ferber.
Da Huberovu ostavku priželjkuju i stanovnici Bavarske pokazalo je ispitivanje javnog mišljenja državne TV postaje ARD, provedeno u nedjelju navečer, u kojemu su se ispitanici izjasnili za promjenu na vrhu CSU-a. Prema anketi, 54 posto ispitanih na vrhu stranke priželjkuje sadašnjeg saveznog ministra poljoprivrede i potrošača Horsta Seehofera, koji se već u četiri oka sastao s Huberom. Ispitanici su se istodobno izjasnili za ostanak Guenthera Becksteina na dužnosti premijera Bavarske.
Huber je uoči kriznog sastanka predsjedništva CSU-a isključio brze promjene na vrhu stranke.
"Mi danas nećemo raspravljati o mogućim kadrovskim promjenama", rekao je Huber.
Agencija AP u ponedjeljak ujutro je objavila da je predsjedništvo stranke odlučilo smijeniti glavnu tajnicu CSU-a Christine Haderthauer ali je ta vijest, nakon što su je preuzeli svi važniji mediji, opovrgnuta.
Jučerašnji povijesno najslabiji rezultati CSU-a ostvaren na nekim izborima su i glavna tema sastanka predsjedništva CSU-ove partnerske stranke Kršćansko demokratske unije (CDU), koja u ostatku njemačke predstavlja demokršćansku Uniju CDU/CSU. Političar CDU-a i premijer savezne pokrajine Donja Saska (Niedersachsen) Christian Wulff za slabi uspjeh CSU-a optužio je politiku demokršćansko-socijaldemokratske koalicije na saveznoj razini i razočaranje građana u politiku dviju najvećih njemačkih stranaka Unije CDU/CSU i Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD).
Prema prijevremenim službenim rezultatima CSU je na jučerašnjim izborima osvojio 43,3 posto glasova, što je čak 17 posto manje nego na izborima prije pet godina. SPD je s 18,6 posto osvojio samo 1 posto manje nego na prošlim izborima,ali ovaj rezultat isto tako predstavlja najslabiju podršku birača u Bavarskoj u poslijeratnom razdoblju.
Iznenađenje jučerašnjih izbora je i uspjeh udruge slobodnih birača (FW), koja je do sada izlazila samo na općinske izbore i koja je s 10,2 posto postala treća politička snaga u Bavarskoj. Svoj rezultat je u usporedbi s prošlim izborima popravila i stranka Zelenih, koja je osvojila 9,4 posto glasova. Veliki uspjeh ostvarila je Liberalno-demokratska stranka (FDP) kojoj je, s osvojenih 8 posto glasova, nakon 14 godina izbivanja uspio povratak u bavarski parlament.
CSU će u sljedećih pet godina, koliko traje izborno razdoblje u njemačkim saveznim pokrajinama, biti prisiljen na koaliciju, a najizglednija je ona s FDP-om. SPD unatoč slabom izbornom rezultatu spekulira o mogućem sastavljanju koalicijske vlade sa socijaldemokratima na čelu ali je ova opcija, s obzirom na to da bi SPD bio prisiljen vladati sa svim parlamentarnim strankama, osim s CSU-om, malo vjerojatna.
Na saveznom planu neuspjeh dviju velikih stranaka na izborima u Bavarskoj mogao bi imati i dalekosežne posljedice po savezne izbore sljedeće godine. Očekuje se da će stranke vladajuće koalicije Unija CDU/CSU i SPD pokušati što jače profilirati vlastite položaje što će izazvati veće udaljavanje od zajedničkih pozicija, što bi opet moglo rezultirati smanjenim aktivnostima vlade Angele Merkel u razdoblju do parlamentarnih izbora sljedeće godine tj. odustajanje od nepopularnih reformskih poteza poput smanjivanja socijalnih povlastica.
Predsjednik FDP-a Guido Westerwelle smatra da bi koalicija CSU/FDP u Bavarskoj mogla utabati put ka demokršćansko-liberalnoj koaliciji na saveznom planu nakon izbora 2009.