Barroso: "Izbjegli smo krizu"

Slika nije dostupna
Vodeći europski političari pozdravili su subotnji okvirni dogovor EU-a o novom ugovoru koji će reformirati europske institucije, no čuju se i neke kritike.

Nizozemski premijer Jan Peter Balkenende rekao je da je "zadovoljan" dogovorom, koji će zamijeniti propali europski ustav odbačen u Francuskoj i Nizozemskoj prije dvije godine.

"To je dobar i nov ugovor. Nizozemska i Europa mogu ga iskoristiti da krenu naprijed", rekao je Balkenende, dodajući da je "ugovor izmijenjen i da su razgovori o ustavu završeni".

Danski premijer Anders Fogh Rasmussen rekao je: "Ja sam jako, jako zadovoljan. Sada se možemo ponovno posvetiti svakodnevnim problemima koji doista nešto znače."

"Izbjegli smo krizu", rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso u intervjuu za njemački list Bild am Sonntag koji će biti objavljen u nedjelju.

"Neizvjesnost oko našeg budućeg ugovora bacila je sjenu sumnje na našu sposobnost da djelujemo. Te sumnje sada su uklonjene. Možda riječi koje smo usvojili i nisu najljepše", rekao je Barroso nakon postizanja dogovora u subotu pred zoru, no to je "učinkovita proza".

To stajalište dijeli i belgijski premijer Guy Verhofstadt,
ocjenjujući da je usvojeni tekst "unakažen" fusnotama i aneksima kako
bi ga europski čelnici lakše progurali kod kuće.

"Ustavni ugovor bio je lako razumljiv. Ovaj pojednostavljeni ugovor vrlo je kompliciran", rekao je luksemburški premijer Jean-Claude Juncker.

Talijanski premijer Romano Prodi rekao je da je dogovor o ugovoru Europu "ojačao", uputivši ipak kritike Velikoj Britaniji što je "zakočila" ambicioziniji dogovor.

Bivši predsjednik Europske komisije optužio je vladu britanskog premijera Tonyja Blaira da promiče "drukčiju ideju Europe" i dao naslutiti da bi se u budućnosti mogla pojaviti Europska unija u dvije brzine.

Velika Britanija dobila je izuzeća (tzv. opt-out) iz povelje o
socijalnim i ekonomskim pravima europskih građana kao i sudjelovanja u europskoj suradnji u policijskim i pravosudnim pitanjima.

Njemačka kancelarka Angela Merkel dobila je pohvale za način na koji je vodila napete i često teške pregovore u kojima je Poljska prijetila vetom ako ne bude po njenom u pogledu sustava glasovanja.

"Elegantno je uzela u obzir posebne želje nekoliko zemalja", rekao je finski premijer Matti Vanhanen nakon završetka maratonskih pregovora.

"Bez nje ovaj rezultat ne bi bio moguć", rekao je predsjednik
Europskog parlamenta Hans- Gert Poettering za njemački list
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Poettering je rekao da novi ugovor EU-a zadržava velik dio biti
europskog ustava pokopanog odbacivanjem na referendumima u Francuskoj i Nizozemskoj 2005.

Iz novog ugovora, koji uklanja institucionalne prepreke za daljnje proširenje i omogućava lakše funkcioniranje Unije, izbačena je riječ ustav kao i elementi državnosti poput himne i zastave.

Ugovor donosi novi sustav glasovanja dvostrukom većinom od 2017. i uvodi instituciju predsjednika EU-a i visokog predstavnika za vanjsku politiku.

Prema rasporedu dogovorenom na summitu u Bruxellesu, na jesen će biti sazvana Međuvladina konferencija koja tekst ugovora treba usuglasiti do kraja godine.

Nakon toga slijedi njegova ratifikacija koja bi trebala biti završena do izbora za Europski parlament u lipnju 2009.

Povezane teme