Ban Ki- Moon pozvao Kenijce da odbace nasilje

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pozvao je u petak u Keniji sukobljene strane da odbace nasilje i vrate mir u tu donedavna stabilnu afričku zemlju koja je već izgubila tisuću života, stotine tisuća su raseljene, a u petak je zapaljeno i više od pedeset kuća.

Kenija, kojoj zbog krize prijeti gubitak važnih ekonomskih projekata, u drugi je plan potisnula katastrofalno humanitarno stanje u Somaliji, upozoreno je u petak u sklopu summita Afričke unije u Etiopiji.

"Moja poruka vladi i kenijskome narodu jest prekinite nasilje i
riješite sva pitanja (...) dijalogom, mirnim putem", rekao je Ban nakon sastanka s Kofijem Annanom, svojim prethodnikom na čelu UN-a, prenose agencije AFP i Reuters.

"Budućnost vaše zemlje i vašeg naroda počiva na vašim plećima", poručio je glavni tajnik UN-a predsjedniku Mwaiju Kibiakiju i njegovu protivniku Raili Odingi, gubitniku izbora 27. prosinca.

Ban Ki-moon razgovarao je s dvojicom vođa u petak u Keniji kamo je stigao iz Adis Abebe gdje je u četvrtak sudjelovao na otvaranju 10. po redu summita Afričke unije kojim dominiraju krize na kontinentu, poglavito sukobi u Keniji.

Dosad smatrana stabilnom zemljom u nemirnom afričkom okruženju, Kenija bi zbog krize mogla izgubiti važne gospodarske projekte, rekao je u petak direktor Svjetske banke Robert Zoellick. 

"Ne nađe li se rješenje morat ćemo razmotriti prilagodbu nekih programa, možda ćemo ih morati povući", rekao je Zoellick u stanci summita u Adis Abebi, javlja agencija AP.

Ozbiljno upozorenje međunarodnoj zajednici na summitu AU uputio je UN-ov izaslanik za Somaliju Ahemdou Ould-Abdallah pozivajući na brzo okončanje kenijske krize, koja je već gurnula u drugi plan najtežu, 17 godina dugu afričku krizu u Somaliji.

Stanje u Keniji "ne smije se izroditi i ona se ne smije povezati sa Somalijom", rekao je Ould-Abdallah i objasnio da "rješenjem kenijske krize možemo pozornost Vijeća sigurnosti UN-a opet vratiti na Somaliju kako bi je rješavali bez odgode".

Reueters podsjeća da Kenija dijeli 500 kilometara dugu pustinjsku granicu sa Somalijom koja nema djelotvornu vladu još od 1991. kada je svrgnućem diktatora Mohammeda Siada Barrea potonula u anarhiju koju pokušava riješiti prijelazna vlada uz pomoć vojnika Afričke unije.

U međuetničkom nasilju u Keniji, započetom nakon što je Odinga osporio izborne rezultate predsjednika Kibakija, tisuću ljudi je ubijeno, 250.000 do 300.000 raseljeno, a u petak je zapaljeno pedesetak kuća na zapadu zemlje.

Povezane teme