U proteklih pet dana 33-godišnji Stephen nacrtao je panoramu grada po sjećanju.
Tijekom leta iznad grada nije pravio nikakve bilješke ili skice, a panorama koju je nacrtao sadrži točan broj katova na neboderima.
Stephen, o kojem Channel Five radi dokumentarac nazvan 'The human camera' (Čovjek kamera), kaže kako je oduševljen rezultatima.
Autistični umjetnik, koji je 2006. godine primio nagradu za doprinos umjetnosti, ima svoju galeriju, u kojoj se njegovi crteži prodaju po veoma visokim cijenama.
Kao dijete, zbog autizma, nije mogao komunicirati s ljudima, a njegova obitelj tvrdi kako su dječaka mogli smiriti jedino kad bi mu dali olovku i papir.
U dobi od 6 godina šokirao je obiteljskog prijatelja nacrtavši preciznu skicu pročelja trgovačkog centra Selfridge u stilu primjerenijem nekome mnogo starijem od njega.
Već je s 8 godina prodao prvi crtež katedrale Salisbury.
Crtanje je dječaka motiviralo na komunikaciju s okolinom i omogućilo mu da se osamostali.
Nastavnici u školi za djecu s posebnim potrebama Queensmill u Fulhamu potaknuli su ga na komunikaciju oduzimajući mu materijal za crtanje sve dok Stephen ne bi počeo vikati 'Papir!'.
Razvio je sposobnost govora koristeći riječi vezane za njegove dvije najveće ljubavi - crtanje i građevine.
Ravnatelj centra za autizam sa sveučilišta Cambridge, prof. Simon Baron-Cohen, kaže kako nema posebnog objašnjenja zašto je Stephen za crtanje izabrao baš građevine.
'Poznato je samo kako ljudi koji boluju od autizma vole ponavljanja, obrasce koji se pojavljuju u okolišu', kaže Baron-Cohen.