Članice Europske unije čiji su vojnici dio mirotvorne misije Ujedinjenih naroda u Libanonu (UNIFIL) nemaju namjeru povući se s juga zemlje iako ih je Izrael pozvao na to, rekao je austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg.
Od početka ofenzive na Libanon 1. listopada Izrael je napao i položaje UNIFIL-a, a dva tenka čak su se probila u jednu od njegovih baza, objavio je UN. Ozlijeđeno je pet mirotvoraca.
Šesnaest članica EU-a, uključujući Austriju i Hrvatsku, dio su UNIFIL-a, pa su nedavni incidenti naišli na osudu europskih vlada.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u nedjelju je pozvao UN da povuče snage UNIFIL-a iz "uporišta Hezbolaha i područja borbi”.
Schallenberg, sumirajući raspravu šefova diplomacije EU-a održanu u ponedjeljak, rekao je da europske države ne žele povući svoje vojnike.
"Nema rasprave o povlačenju ili nečemu drugome", rekao je u razgovoru za Reuters u Bruxellesu.
"Oni će ondje ostati, a sigurnost naših vojnika od ključne je važnosti i trebaju je osigurati sve strane", kazao je Austrijanac, čija država ima oko 160 vojnika u UNIFIL-u.
Europske države daju oko 3,6 tisuća vojnika od ukupno 10 tisuća pripadnika UNIFIL-a.
Hrvatski ministar obrane Ivan Anušić u utorak je pak rekao da će se hrvatski brigadir vratiti u domovinu u narednim danima.
Hrvatskom vojniku mandat istječe u četvrtak, a Anušić je najavio da će se rotacija vojnika zaustaviti dok se situacija u Libanonu ne primiri.
Članice EU-a planiraju videokonferenciju u srijedu kako bi raspravile njihov trenutačni stav i dugoročnu ulogu misije, odnosno broj vojnika, opremu i pravila angažmana.
Izraelski dužnosnici tvrde da njihove snage ne gađaju namjerno UNIFIL te da Hezbolah koristi njihove položaje kao živi štit i da Izrael ima pravo odgovoriti.
Schallenberg se složio da se Izrael ima pravo braniti, no upozorio je da su čak i nenamjerni napadi na mirotvorne položaje kršenje međunarodnog prava.
"Postoji jasna potreba da Izrael bude veoma oprezan u vezi s tim", zaključio je.