Vapaj upomoć

U vrećici s čizmama dobila poruku: 'Tretiraju nas kao robove, radimo 13 sati na dan'

Slika nije dostupna
'Sretan sam jer je netko čuo moj vapaj', kazao je Njong koji je u zatvoru napisao pet pisama.

Australka s njujorškom adresom, Stephanie Wilson (28), pronašla je u vrećici s novim čizmama pismo očajnog čovjeka koji traži njezinu pomoć navodeći da za tu vrećicu radi 13 sati na dan.

Čovjek je napisao da se zove Tohnain Emmanuel Njong, Kinez je, priložio je i sliku svoje putovnice u narančastoj jakni kao i email adresu.

'Bila sam šokirana. Nisam mogla vjerovati. Iz pisma je jednostavno vrištalo: Pomozite mi!' ispričala je Wilson za DNAinfo New York, a prenosi Daily Mail.

U pismu je plavom tintom pisalo: 'Tretiraju nas kao robove, radimo 13 sati svakog dana i proizvodimo vrećice u zatvorskoj tvornici. Hvala vam i oprostite na smetnji.'

Wilson je pronašla poruku u rujnu 2012. nakon što je kupila gumene čizme, a pismo je proslijedila Laogai Research Foundation, udruzi koja se bori za ljudska prava u kineskim zatvorima. Osnivač udruge, Harry Wu proveo je 19 godina u zatvorskoj tvornici u Kini, zvanoj laogai, i bilo mu je jasno da je Njong puno riskirao pišući svoju dramatičnu poruku. 'Da su u zatvoru otkrili što je napravio, stavili bi ga u samicu, a možda mu i povećali kaznu,' smatra Wu.

Swarovski navodno koristio prisilne radnike

Njonga nisu mogli pronaći po mail adresi koju je napisao pa su se obratili Ministarstvu domovinske sigurnosti koje se bavi optužbama protiv američkih tvrtki da koriste proizvode nastale 'prisilnim radom'. Potvrdili su da to nije prvo takvo pismo koje je stiglo na američku obalu te je započela ozbiljna istraga. Na kraju su novine, DNAinfo uspjele pronaći očajnog Njonga koji je priznao da ga je napisao. Potvrdio je da je to bilo za vrijeme izdržavanja trogodišnje kazne u gradu Qingdao, provincija Shandong.

Deset mjeseci čekao na odvjetnika

Njong je rekao da je napisao ukupno pet pisama dok je bio u zatvoru, neka na engleskom, a neka na francuskom jeziku, a skrivao ih je u vrećici. Uhićen je u svibnju 2011. pod optužbom za prijevaru, no tvrdi da zločin nikada nije počinio. Deset mjeseci čekao je na odvjetnika i bio mu je zabranjen kontakt s vanjskim svijetom.

Svaki zatvorenik imao je normu koju je morao ispuniti, a proizvodili su vrećice, tehničku robu ili su šivali odjeću. Dobili bi papir i olovku da napišu koliko su proizveli. Njong je te rekvizite iskoristio malo drugačije. Pisao je noću i skrivao se.

'Sretan sam jer je netko čuo moj vapaj', kazao je Njong za DNAinfo.

Na slobodu je pušten krajem 2013. i danas predaje engleski jezik u kineskom gradu Shenzhenu. 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook