Sjedinjene Američke Države spremne su značajno povećati izvoz govedine u Australiju, najavio je američki predsjednik Donald Trump nakon što je Canberra u četvrtak ublažila dugogodišnja ograničenja uvoza. Trump je ovu odluku nazvao potvrdom kvalitete američke govedine, uz upozorenje zemljama koje je i dalje odbijaju.
"Prodat ćemo toliko toga Australiji jer je ovo neosporiv i nepobitan dokaz da je američka govedina najsigurnija i najbolja na cijelom svijetu", izjavio je Trump na društvenoj mreži Truth Social.
"Ostale zemlje koje odbijaju našu veličanstvenu govedinu su upozorene", dodao je.
Trump je i ranije pokušavao redefinirati trgovinske odnose SAD-a s drugim državama, tvrdeći da su dosadašnji sporazumi štetili američkom gospodarstvu — tvrdnja koju brojni ekonomisti osporavaju.
Australske vlasti su pojasnile da odluka o ublažavanju pravila nije rezultat trgovinskih pregovora, već višegodišnje analize američkih biosigurnosnih praksi. Od 2003. godine Australija je ograničavala uvoz američke govedine zbog zabrinutosti oko goveđe spongiformne encefalopatije (poznatije kao bolest ludih krava).
Iako je 2019. godine dopušten uvoz mesa od životinja koje su rođene, uzgojene i zaklane u SAD-u, rijetki su proizvođači mogli dokazati da njihova stoka nikada nije boravila u Kanadi ili Meksiku. Sada je, međutim, australsko Ministarstvo poljoprivrede zaključilo da su se američki sustavi praćenja i kontrole poboljšali do te mjere da je moguće prihvatiti i meso životinja rođenih u tim susjednim zemljama, ako su zaklane u SAD-u, piše Reuters.
Analitičari procjenjuju da ublažavanje ograničenja neće dovesti do znatnog porasta američkog izvoza, s obzirom na to da je Australija jedan od vodećih svjetskih proizvođača i izvoznika govedine s konkurentno nižim cijenama. Unatoč tome, američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer odluku Australije nazvao je važnom prekretnicom u uklanjanju prepreka američkim farmerima.
Australska opozicija, međutim, dovodi u pitanje motive vlade te upozoravaju da bi ovaj potez mogao narušiti visoke biosigurnosne standarde Australije.
Australski ministar trgovine Don Farrell izjavio je da ublažavanje ograničenja nije povezano s pokušajem sklapanja trgovinskog sporazuma.