Na zamolbu da komentiraju spomenuti zemljovid, koji su u ponedjeljak objavili i neki hrvatski portali, i odakle u njemu takvi podaci, iz službe za odnose s javnošću slovenskog Ministarstva vanjskih poslova upućen je odgovor u kojemu se tvrdi da spomenuti zemljovid sadrži službene podatke slovenske geodetske uprave, usklađene sa 'stanjem na dan 25. lipnja 1991', kad su dvije države proglasile samostalnost.
'Atlas okoliša omogućava uvid u podatke o prostoru koji su važni za ekološku zaštitu, a prikazani podaci dolaze iz službenih evidencija Republike Slovenije. Ti podaci su u skladu sa stanjem, odnosno preuzimaju stanje (zatečeno) na dan 25.6. 1991.', navela je u odgovoru služba za odnose s javnošću slovenskog Ministarstva vanjskih poslova.
Hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija u ponedjeljak je u izjavi za javnost navelo da spomenuta karta, koja je objavljena na web-stranicama slovenske agencije za okoliš, stanje na granici s Hrvatskom prikazuje nekorektno i bez pravnog utemeljenja, a što se tiče granice na moru da je predstavljena mimo odredaba međunarodnog prava.