SpaceWorks Enterprise iz Atalante tvrdi da bi 'torpor', kako oni nazivaju inducirani duboki san, smanjio metaboličke funkcije astronauta i omogućio smanjenje tereta u svemirskim brodovima, odnosno hrane, vode i sprava za vježbanje, prenosi Discovery News.
Studiju navedene tvrtke financira NASA, a ona zasad pokazuje peterostruko smanjenje prostora potrebnog za posadu unutar svemirskog broda koji bi letio prema Marsu, kao i trostruko smanjenje prostora potrebnog za zalihe namirnica.
'Terapeutski torpor prisutan je u teorijama još od 80-ih godina 20. stoljeća, a od 2003. godine se koristi u bolnicama za pacijente u kritičnom stanju', istaknuo je zrakoplovni inženjer Mark Schaffer na Međunarodnom astronautičkom kongresu u Torontu.
Studija je proučavala dvodjelni sustav stavljanja astronauta u hibernaciju i vraćanja iz tog stanja koristeći standardne medicinske procedure, koje uključuju i udisanje hladila.
Dosad se pacijent najduže držao u stanju hibernacije oko tjedan dana, a put do Marsa trajao bi između 90 i 180 dana, tako da bi se učinak hibenracije morao produžiti na taj period te i dalje ostati učinkovit i siguran po astronauta.
Studija je proučavala alternative stavljanju čitave posade u fazu hibenracije, poput te da se nakon 14 dana jedan član posade budi na dva do tri dana pa se ponovno vraća u torpor.
Kolonizacija Marsa popularna je tema, a jedan od najvećih njezinih zagovornika je američki milijarder i inovator Elon Musk, koji je vlasnik tvrtke SpaceX, koja sada već standardno prevozi teret do Međunarodne svemirske postaje za NASA-u.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook