Prosvjednici omotani armenskim zastavama zaustavili su promet na raskrižjima, pjevali, izvikivali slogane i svirali, želeći tako pružiti potporu 42-godišnjem vođi protuvladinih prosvjeda.
"Nastavit ćemo prosvjede sve dok kandidat naroda ne dođe na vlast", obećao je Vartan Madatian, 34-godišnji računovođa. "Nadam se da će republikanci biti dovoljno razumni i glasati za Nikola" Pashiniana, rekao je.
Armenija, bivša sovjetska republika na Kavkazu, od 13. travnja je u neviđenoj političkoj krizi: u prosvjedima je 23. travnja ostavku podnio Serge Sargsyan koji je šest dana ranije u parlamentu izabran za premijera pošto je deset godina obnašao predsjedničku dužnost.
Armenski parlament treba na izvanrednoj sjednici u utorak izabrati njegova nasljednika koji će voditi vladu.
Zastupnik Nikol Pashinian, vođa prosvjednog pokreta, bivši novinar i dugogodišnji oporbenjak, trenutačno je jedini kandidat za premijersku dužnost.
Stranka Napredna Armenija koja u parlamentu ima 31 mjesto, u subotu je nakon višednevnih pregovora objavila da će ga poduprijeti, kao i Armenski revolucionarni savez koji ih ima sedam.
Pashinian koji može računati i na potporu svoje stranke Jelk (sedam mjesta), mora dobiti 53 glasa da bi bio izabran.
Trebat će mu, dakle, nekoliko ruku iz Republikanske stranke koja s 58 mjesta ima apsolutnu većinu u parlamentu. Ta stranka, koja je na vlasti, objavila je da neće imati kandidata i da će odluku donijeti kad vidi imena svih kandidata.
Kako bi utjecao na izbor, Pashinian je pozvao pristaše da u nedjelju organiziraju velik prosvjedni skup.
"Naši veličanstveni skupovi diljem zemlje snažno su djelovali na situaciju", poručio je pristašama u videosnimci. "Sve će biti dobro. Moramo nastaviti do pobjede".
Ova kriza destabilizira Armeniju, malenu zemlju na južnom Kavkazu, već oslabljenu zbog višedesetljetnog teritorijalnog spora sa susjednim Azerbajdžanom.
Prosvjednici zamjeraju Sargsyanu, 63-godišnjem bivšem vojnom dužnosniku, da nije uspio smanjiti siromaštvo i korupciju tijekom deset godina na vlasti te da je oligarsima prepustio kontrolu nad gospodarstvom Armenije, zemlje s 2,9 milijuna stanovnika. (Hina)