Arapske države pozvale na toleranciju

Vatikan osudio izjavu iranskog predsjednika

Slika nije dostupna
Više od stotinu zemalja sudionica konferencije Ujedinjenih naroda o rasizmu složilo se u utorak, drugi dan konferencije, o tekstu deklaracije koja poziva na borbu protiv nesnošljivosti u svijetu.

Odluka je prihvaćena kosenzusom dan nakon pravog potresa koji je za govornicom skupa u Ženevi uzrokovao iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad oštrim napadom na Izrael koji je nazvao 'najokrutnijim i najrepresivnijim rasističkim režimom'. Zbog toga je skup prosvjedno napustilo više desetaka izaslanika.

Deklaracija iz Ženeve, piše AP, potvrđuje izjavu iz 2001. usklađenu nakon prve konferencije UN-a o rasizmu u svijetu u Durbanu, na kojoj je, u završnoj deklaraciji, izrijekom bio spomenut jedino Izrael. SAD i još nekolicina zemalja bojkotiraju konferenciju u Ženevi, a kao razlog navode upravo deklaraciju iz Durbana.

>> Ahmadinedžad izraelsku vladu nazvao rasističkom i izazvao bijes stranih diplomata

Sudionici konferencije nastojali su danas ublažiti posljedice Ahmadinežadove izjave, pa je Sirija pozvala na snošljivost i podsjetila da na velikim međunarodnim skupovima treba očekivati različita mišljenja. 'Mi u Siriji smatramo to prirodnim, takve nesuglasice mogu biti zdrave. No ne smijemo dopustiti da različita mišljenja zaustave naše napore za stvaranje svijeta bez rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije, strane okupacije i netrpeljivosti', izjavio je voditelj sirijskog izaslanstva Fejsal Mekdad.

Pakistanski izaslanik Navabzada Malik Amad Kan također se zauzeo za nastavak sudjelovanja svih zemalja na skupu, a tom se se stajalištu pridružili predstavnici UN-a i organizacija za zaštitu ljudskih prava, osudivši zemlje koje su zbog ocjena iranskog predsjednika napustile sastanak umjesto da ostanu u dvorani i iznesu drukčija stajališta.

Istodobno iz svijeta stižu reakcije na bojkot konferencije UN-a nekih zemalja i na Ahmadinedžadov govor. Ne imenujući ijednu zemlju, a u Ženevi nisu predstavnici SAD, Izraela, Njemačke, Italije, Nizozemske, Poljske i nekih drugih država, Kina je izrazila žaljenje bojkotom konferencije o rasizmu. 'Izražavamo veliko žaljenje zbog toga što neke zemlje ne sudjeluju na konferenciji', rekla je glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Jiang Yu, pozvavši svijet na iskazivanje jedinstva u borbi protiv rasizma. 'U svijetu se pojavljuju novi oblici rasizma, a svijet je suočen s ne baš ohrabrujućim stanjem u borbi protiv terorizma', rekla je Jiang, ne spomenuvši ni riječju izjavu iranskog predsjednika.

Vatikan osudio izjavu iranskog predsjednika

No ta je izjava, iako nije izričito spomenuta, kao ni ime iranskog predsjednika, izazvala reakciju Vatikana, čiji predstavnik sudjeluje na konferenciji u Ženevi i koji je ostao u dvorani tijekom Ahmadinedžadova govora u ponedjeljak. 'Sveta Stolica izražava žaljenje zbog činjenice da ovaj UN-ov skup služi za izražavanje ekstremističkih i uvrjedljivih političkih stajališta protiv bilo koje države', objavljeno je u priopćenju vatikanske službe za odnose s javnošću.

Vatikanski glasnogovornik Federico Lombardi u ponedjeljak navečer je izjavio kako govor iranskog predsjednika 'ne ide u dobru smjeru, jer iako nije zanijekao holokaust ili pravo Izraela na postojanje, iznio je ekstremna i neprihvatljiva stajališta'.

Ahmadinedžad je kao jedini predsjednik države koji je došao u Ženevu bio prvi govornik na skupu, a Ban je uoči njegova početka održao s njim dug sastanak u kojem ga je pozvao na uravnotežen i konstruktivan doprinos konferenciji i da ne izjednačuje cionizam i rasizam. 'Jako mi je žao zbog toga što iranski predsjednik nije uslišio moju zamolbu da se okrenemo zajedništvu u budućnosti', rekao je glavni tajnik UN-a nakon Ahmadinedžadova govora.

No iransko je ministarstvo vanjskih poslova Bana optužilo za pristranost zbog žaljenja koje je izrazio glede Ahmadinedžadovih izjava. 'Opaske vođe UN-a nisu neutralne, već ih karakterizira pristranost i nerazboritost', izjavio je glasnogovornik ministarstva Hasan Gašgavi, kojeg je citirala iranska televizija.

 

Povezane teme