Analiza Ivane Petrović

'Ovaj referendum je poruka da se mora krenuti s ustupcima narodima Europske unije'

Slika nije dostupna
Reporterka Dnevnika NoveTV, Ivana Petrović, u Edinburghu je svjedočila referendumu za neovisnost Škotske. Donosimo njezinu analizu događaja.

Alex Salmond je ušao u povijest, odlazi na vrhuncu, dojmovi se još sređuju, a prve reakcije tu ostavku kvalificiraju kao očekivani demokratski čin odgovornosti prema ogromnom broju birača koji su glasovali za nezavisnost Škotske.

Unatoč tome što je ovdje teško govoriti u kategorijama pobjednika i poraženih, jer Škotska je profitirala, dobit će visoki stupanj autonomije i sad dolazi vrijeme pregovora i mudrog trgovanja s vladom u Londonu.

Škoti, od kojih se samo 3 posto po pripadnosti izjašnjava Britancima, otvorili su put i većoj razini samoodlučivanja i drugim narodima Ujedinjenog Kraljevstva, a ovaj referendum je povijesni i po tome što je počeo s promjenom starog utabanog političkog sustava Ujedinjenog Kraljevstva.

Alex Salmond podnio ostavku na dužnost premijera Škotske

Po meni je ovdje bio najpresudniji miran stav Londona koji je i u trenutku kad je izgledalo da je odcjepljenje gotova stvar, Škote uvjeravao zbog čega im je bolje ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali nije prijetio, već su stalno ponavljali da će se volja naroda poštovati.

Da je London kazao - 'OK, birajte - ili ćete otići ili ostati u postojećem sustavu', Škotska bi sigurno plebiscitarno glasala 'za'. Ovako su oni poslali poruku ne samo Otoku i Westminsteru, već i cijeloj Europi da je unitarizam moguć, ali samo pod jednim jedinim uvjetom - da se poštuju interesi i stavovi naroda koji žive u zajednici s drugima.

Škotski slučaj trebao bi nešto promijeniti na način da se poštuje ovaj obrazac u trenutku kada, primjerice, vlada u Madridu prijeti Barceloni ako se Katalonija odluči na isto. Ali prije svega škotski slučaj bi trebao utjecati na Bruxelles, čije strukture već dugo pate od elitnog separatizma pojedinih članica.

Ovaj referendum je poruka da se mora krenuti s ustupcima narodima Europske unije jer u suprotnom ideja ujedinjene Europe postaje sve krhkija.

Tu poruku je poslalo škotsko radništvo, racionalno se opredijelivši za sigurnost, i to u času kad radništvo diljem Unije pati pod teretom nesigurnosti svake vrste. To je ključna poruka ovog referenduma Europi danas.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook