Istraživanje je zapravo bilo tajno sve do prošle godine, kad je medicinski povjesničar sveučilišta Wellesley otkrio bilješke unutar dokumenata dr. Johna Cutlera, koji je vodio spomenuta istraživanja u Guatemali.
Dakle, između 1946. do 1948. godine američki Public Health Service i panamerički sanitarni biro surađivali su s vladom Guatemale u provođenju tih pokusa, koji su uključivali namjerno izlaganje ljudi seksualno prenosivim bolestima. Među njima je bio i slučaj namjerne zaraze žene koja je već bila na umoru.
Znanstvenici su navodno pokušavali istražiti može li penicilin, koji je tada bio relativno nov lijek, spriječiti infekcije izazvane u 1.300 osoba zaraženih sifilisom i gonorejom. Među zarađenima nalazili su se vojnici, prostitutke, zatvorenici i mentalno bolesne osobe.
Vlasti Guatemale oformile su predsjednički odbor za istragu oko tih pokusa i u ponedjeljak su obznanili kako su otkrili da je tek 700 pacijenata zaraženih sifilisom u pokusima dobilo nekakav liječnički tretman, prenosi agencija AP. Isto tako, 83 namjerno zaražene osobe su umrle, ali nije dokazano je li to imalo direktne veze s pokusima.
Ono najbitnije što se ispostavilo jest da istraživanje nije dalo nikakve korisne medicinske rezultate, smatraju neki stručnjaci.
U nekoliko idućih dana, pet osoba koje su sudjelovale u tim pokusima, trebale bi stići na liječnički pregled u Guatemala City, kako bi se istražile moguće posljedice navedenih pokusa. 'neki od njih pokazivali su simptome gluhoće, sljepoće, bolesti kostiju, a u nekim slučajevima zabilježeni su i porodi mrtvorođene djece', istaknuo je dr. Pablo Werner Delgado, voditelj istraživanja oko pokusa sa sifilisom.
Američki predsjednik Barack Obama u međuvremenu je nazvao predsjednika Guatemale Alvara Coloma i ispričao mu se, a svojem odboru za bioetiku naredio je da istraži sve oko tih eksperimenata.