Sjedinjene Države dovršile su probno lansiranje svog hipersoničnog oružja dugog dometa iz stanice svemirskih snaga Cape Canaveral na Floridi, potvrdilo je Ministarstvo obrane u četvrtak.
"Ovaj test označava važnu prekretnicu u razvoju jednog od naših najnaprednijih sustava naoružanja", rekao je tajnik mornarice Carlos Del Toro nakon testiranja koje je provedeno od početka do kraja, nakon godina odgoda i zastoja.
Del Toro je rekao da će integracija hipersoničnog oružja Dark Eagle (Mračni orao) u američki arsenal pomoći "osigurati da ostanemo nadmoćna svjetska borbena sila", piše Newsweek.
Neki smatraju da je predstavljanje Dark Eaglea američki odgovor na ruski Orešnik, hipersonični projektil s nuklearnim kapacitetom koji je 21. studenoga pogodio ukrajinsko vojno-industrijsko postrojenje u Dnjipru.
Korištenje novog Orešnika izazvalo je posebnu zabrinutost među ukrajinskim saveznicima, budući da je napad na Dnjipar uslijedio samo nekoliko dana nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao zakon o novim, popustljivijim smjernicama zemlje o korištenju nuklearnog oružja.
U srijedu je zamjenica tajnice Pentagona za tisak Sabrina Singh upozorila da bi Rusija mogla ponovno rasporediti oružje "u narednim danima".
Što je hipersonični projektil Dark Eagle?
Dark Eagle je raketni sustav srednjeg dometa koji se razvija za potrebe američke vojske. Kopneno oružje lansira se iz kamiona, a radi se o "transformacijskom" hipersoničnom oružju koje će "omogućiti neusporedivu sposobnost za postizanje ratnih ciljeva", rekao je viceadmiral Johnny Wolfe Jr., direktor Programa strateških sustava američke mornarice.
Iako je američko Ministarstvo obrane reklo da će najnoviji test pokazati kada će Dark Eagle moći ući u službu, i dalje nije jasno kada bi to moglo biti. Dužnosnici su 2021. godine rekli da su "vrlo, vrlo uvjereni" da bi oružje moglo biti postavljeno na teren do 2023., iako još nije najavljen datum njegovog postavljanja.
Usporedba s Orešnikom
Rusija je izrazila ozbiljno povjerenje u svoju hipersoničnu raketu, a Putin je otišao toliko daleko da je rekao da razvoj Orešnika njegovu zemlju stavlja "na rub da gotovo eliminira potrebe za korištenjem nuklearnog oružja ".
"Trenutno ne postoje protumjere protiv takvog oružja", rekao je Putin nakon prve uporabe Orešnika 21. studenog.
"Ove rakete pogađaju ciljeve brzinom od 10 Macha—2,5 do 3 kilometra u sekundi", dodao je.
Ukrajina je izvijestila da je projektil dosegao najveću brzinu od preko 11 Macha prije nego što je pogodio svoju metu u Dnjipru, što je ekvivalentno oko 3.7 kilometara u sekundi.
U međuvremenu, The Dark Eagle može putovati "brže od 6115 kilometra na sat (u usporedbi, Orešnik doseže brzinu od 13.500 kilometara na sat)", rekla je američka vojska, a navedeno je u nedavnom izvješću Kongresne službe za istraživanje.
"The Dark Eagle rakete, mogu doći do vrha Zemljine atmosfere i ostati izvan dometa zračnih i raketnih obrambenih sustava sve dok ne budu spremni za napad, a tada je prekasno za reakciju", navodi se.
Međutim, Dark Eagle bi mogao biti sposoban doseći brzinu do 17 Macha — što je jednako gotovo 21 kilometra na sat ili 17 puta brže od brzine zvuka, tvrdi Bulletin of Atomic Scientists.
Dark Eagle također se može pohvaliti dometom od gotovo 2780 kilometara, u usporedbi s prijavljenim dometom Orešnika od 5500 kilometara. Međutim, prokremaljske novine Izvestia citirale su jednog ruskog vojnog stručnjaka koji je rekao da je stvarni domet Orešnika vjerojatno između 2500 i 5000 kilometara.
Nejasno je je li Dark Eagle sposoban nositi nuklearno oružje poput svog ruskog pandana. Prema nedavnom izvješću koje je za Kongres pripremila stručnjakinja za naprednu tehnologiju Kelly Sayler, "većina američkog hipersoničnog oružja, za razliku od onog u Rusiji i Kini, nije dizajnirana za korištenje s nuklearnom bojevom glavom."
Obje zemlje potvrdile su superiornost svog hipersoničnog oružja i svoju neranjivost na neprijateljsku obranu.
"Moderni sustavi protuzračne obrane, uključujući one koje razvijaju Amerikanci u Europi, ne mogu presresti takve projektile", rekao je Putin nakon napada na Dnjipro u studenom.
Američko ministarstvo obrane je u međuvremenu priopćilo da "kombinacija brzine, dometa, sposobnosti manevriranja i visine" njegovog hipersoničnog sustava čini gotovo nemoguću metu za obaranje.