SAD tako ne može ni utvrditi radi li Iran doista na razvoju nuklearnog oružje i ,ako da, u kojoj je fazi tog razvoja, kaže se dalje.
U dokumentu stoji da se radi o lošem prikupljanju obavještajnih podataka, tj. amerikanci loše špijuniraju Iran.
također se upozorava na više "znakovitih pukotina" u obavještajnom sustavu, zbog kojih Washington ne može spreman ući u djelotvoran dijalog s Teheranom.
- Iran predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti pa SAD trebaju učinkovitiji obavještajni rad i sutav, stav je američkih kongresmena.
Posebno se naglašava manjak saznanja o iranskim nuklearnim kemijskim i biološkim vojnim potencijalima.
- O mnogo ćemu nemamo dovoljno informacija, a bez visokokvalitetnog obavještajnog rada ne možemo ući u bilo kakve pregovore, upozorava se u dokumentu.
Odbor smatra da bi se do više informacija moglo doći ubacivanjem većeg broja agenata koji odlično poznaju Farsi (jezik kojim se govori u Iranu).
Prema riječima dopisnika BBC-a iz Washingtona, Odbor je podsjetio i izrazio zabrinutost zbog sličnih propusta u ocjenjivanju stvarnih vojnih potencijala i oružja kojim raspolaže režim Sadama Huseina, prije invazije na Irak.
Glasnogovrnik Bijele kuće već je odgovorio na kritike kongresmena rekavši kako su njihove primjedbe uzete u obzir i da se već poduzimaju koraci u smjeru koji je Odbor preporučio.