'On (Dodik) nam kaže jednu stvar na sastancima, a onda dva dana kasnije kaže nešto sasvim drugo', kazao je veleposlanik Moon novinarima u Banjoj Luci gdje je doputovao kako bi sudjelovao na jednom okruglom stolu. Dodao je kako se 'nada da će Dodik ipak ostati prihvatljivim sugovornikom za SAD'.
>> Dodik kao svjedok obrane na suđenju Karadžiću u Haagu
Moonova izjava je nakon dužeg vremena prva izravna kritika koju je Dodiku uputio neki visoki dužnosnik međunarodne zajednice na dužnosti u BiH.
Američki je veleposlanik rekao kako SAD ipak kane nastaviti komunikaciju s drugim dužnosnicima Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke na čijem je čelu Dodik. Stoga je najavio susrete s predsjednicom entitetske vlade Željkom Cvijanović i predsjednikom parlamenta RS Igorom Radojičićem.
Veleposlanik Moon ranije je optužio Dodika da predstavlja glavnu zapreku provedbi dogovora o podjeli državne imovine, preduvjeta kojega BiH treba ispuniti kako bi dobila suglasnost NATO-a za početak provedbe Akcijskog plana za članstvo (MAP), što je posljednji korak na putu ka punopravnom članstvu u NATO-u.
NATO je od BiH zatražio da nepokretnu imovinu koje trebaju njene oružane snage, poput vojarni, skladišta i vježbališta, uknjiži na Ministarstvo obrane, no Dodik inzistira da se sva imovina bivše SR BiH uknjiži na entitete, a da se vojsci eventualno posudi na uporabu.
Unatoč opredjeljenju vlasti BiH za članstvo u NATO-u Dodik je to ranije opetovano dovodio u pitanje uvjetujući priključenje Savezu referendumom koji bi se proveo na teritoriju RS, ali i stajalištem što bi ga o članstvu u NATO-u zauzela Srbija.
Neka ispitivanja javnog mišljenja ranije su pokazala kako to članstvo u BiH podupire više od 70 posto građana koji žive u Federaciji BiH, dok u RS takvu mogućnost podupire tek 30-ak posto stanovnika. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook