'Sveukupno, sigurnosno stanje je dovoljno stabilno da bi iračke snage mogle preuzeti tu dodatnu odgovornost', izjavio je glasnogovornik Geoff Morrell. 'To je odgovornost koju su željeli i za koju njihovi zapovjednici na terenu osjećaju da je mogu preuzeti. To treba biti u redu, jer postoji pravni sporazum koji nas prisiljava da poštujemo te rokove', dodao je. Administracija predsjednika Georgea W. Busha potpisala je 2008. američko-irački Sporazum o statusu snaga, tzv. SOFA sporazum, koji predviđa potpuno povlačenje borbenih snaga iz svih većih i manjih gradova u Iraku do 30. lipnja. Obamina administracija mora poštovati taj sporazum, kazao je Morrell.
Trenutačno su jedine američke snage koje ostaju u gradovima, savjetnici, instruktori i osoblje za potporu, uključeni u iračke postrojbe diljem zemlje. Od listopada 2008., Sjedinjene Države su vratile iračkim vlastima 150 baza i drugih objekata, uključujući 30 ovoga mjeseca, izjavio je Bryan G. Whitman, zamjenik pomoćnika ministra obrane za odnose s javnošću. Američke snage u Iraku, koje su do proteklog vikenda osiguravale iračke gradove, sada formiraju obranu oko najvećih gradova u Iraku i usredotočuju se na vanjske granice Iraka, kazao je Morrell.
Amerikanci zadovoljni sigurnosnom situacijom, prošlog tjedna poginulo 'samo' 400 civila
Sadašnje povlačenje, po njegovim riječima, ne znači da 131.000 američkih vojnika u Iraku neće više kročiti u gradove, jer ako iračka vlada zatraži pomoć, američke su snage spremne pomoći. Iako prebacivanje sigurnosnih operacija na Iračane protiče glatko, prati ga i očekivani porast nasilja. 'Nažalost, prošloga smo tjedna bili svjedoci dva vrlo teška napada u Kirkuku i Sadr Cityu, u kojima je ubijeno oko 400 nevinih civila. To su svakako nesretne okolnosti, no ukupno nasilje je na razini iz 2003. što je najniže od početka sukoba', naglasio je Morrell. Iako je Pentagon zadovoljan s ukupnom sigurnosnom sitacijom u Iraku, zemlja se još suočava s ozbiljnim izazovima kao što je arapsko-kurdska napetost na sjeveru, pristvo Al Qaide u Mosulu, iransko miješanje preko surogata, poput potpore šiijtskim milicijama i drugo.
Sa stabiliziranjem sigurnosnog stanja u Iraku, dio američkih snaga bit će prebačen u Afganistan, gdje se već nalazi 57.000 američkih vojnika. Američka nazočnost u Iraku ostat će dovoljno snažna da se može odgovoriti na svaki incident u kojem Iračani mogu zatrebati pomoć, kazao je glasnogovornik. SOFA sporazum predviđa povlačenje svih američkih borbenih snaga iz Iraka do kraja 2011. godine. (Hina)