Između 1945. i 1962. Sjedinjene Američke Države izvele su 210 nuklearnih pokusa u pustinji Mojave u Nevadi te na nekoliko otoka usred Pacifika. Svi testovi snimljeni su, a oko 10.000 fotografija je 65 godina bilo pohranjeno u arhivu i klasificirano kao tajna. Zahvaljujući trudu ljudi iz labaratorija Lawrence Livermore National iz Kalifornije fotografije sa 750 filmova, koje su počele propadati, prebačene su u digitalni oblik i tako spašene. No, ujedno su postale i dostupne javnosti.
Greg Spriggs, stručnjak za nuklearno oružje, istaknuo je kako su filmovi spašeni u posljednji tren jer nisu bili pravilno skladišteni. Stručnjaci su nekoliko godina prvo pretraživali limenke s filmovima te su ih pronašli oko 6500, skenirali oko 4200, ali su pregledali oko 400 do 500 filmova.
"Analizirali smo podatke i otkrili nove stvari o nuklearnim pokusima, odnosno eksplozijama, koje javnost nikad prije nije vidjela. Zaključili smo i da je dio podataka koji je objavljen pogrešan pa smo odlučili da trebamo detaljno proći sve filmove", kazao je Springs, a prenosi Independent.
Nuklearne pokuse zabranili su Ujedinjeni narodi 1996. godine, no dio zemalja nije ratificirao tu odluku, a jedna od njih su i SAD.