Nova studija američkog instituta za istraživanja, Rand Corporation, kaže kako i dalje postoji relana prijetnja od sveopćeg sukoba nuklearnih velesila na koreanskom poluotoku. Prema istoj studiji, Sjeverna Koreja je zemlja toliko nestabilna, da bi se mogla raspasti u bilo kojem trenutku, prenosi BBC.
>> Evo kome je Kim Jong-un dodjelio GENERALSKE činove!
Rand ističe kako bi službeni Washington i Peking trebali postići hitno dogovor i poraditi na planovima u slučaju da se takvo što dogodi, uključujući i postalvjanje privremene linije razgraničenja unutar Sjeverne Koreje, koja bi trebala držati njihove vojske na odstojanju.
Analitičari i njihova predviđanja
Problem je što je posljednja takva privremena linija postala granica, koja je podijelila korejski poluotok na dvije u potpunosti različite države, No studija ne dodiruje taj problem.
S druge strane, analitičari predviđaju neporedan raspad Sjeverne Koreje već posljednja dva desetljeća, ali režim te izolirane azijske zemlje opire se svim predviđanjima, bez obzira na dvije promijene vodstva, rigorozne sankcije i gladi koja je uzela više od milijun života.
Rand vozi jednom trakom
Rand niti to ne utima u obzir, već u studiji inzistiraju na tome da je Sjeverna Koreja u krhkom stanju te da se može raspasti uz vrlo malo znakova upozorenja.
Studija ističe endemske ekonomske probleme u Sjevernoj Koreji, erodiranje sposobnosti režima da narod drži nesvjesnim događajima u vanjskom svijetu, nezadovoljstvo u vrhu vojske te čak i pokušaje atentata na Kim Jong Una i njegovo uže vodstvo.
Brza reakcija
U Južnoj Koreji isto tako postoje visoki dužnosnici koji su zabrinuti mogućim naglim kolapsom sjevernih susjeda, i to u stilu nekadašnje Istočne Njemačke ili Sovjetskog saveza. Jedan anonimni južnokorejski dužnosnik istaknuo je potrebu za pričuvnim planovima i većom suradnjom s Kinom.
Nagli raspad Sjeverne Koreje primorao bi sve zainteresirane strane na naglu reakciju - Južnu Koreju i SAD s jedne i Kinu s druge strane.
Južnokorejska vojska i njezine divizije raspoređene južno od demilitarizirane zone očekivano bi napredovale vrlo brzo unutar teritorija Sjeverne Koreje, ukoliko bi se tamo odjednom stvorio politički vakuum. Isto bi učinila Kina ulaskom s juga i rijeke Yalu.
Tri linije podjele
Rand u studiji predlaže da se s Kinom dogovore tri jasne linije preko poluotoka koje bi odredile koliko duboko bi kineske snage smjele ući u teritorij Sjeverne Koreje. Jedna od njih bila bi samo 50 kilometara od kineske granice, a najdalja bi podijelila popla Pjongjang i grad Wonsan na istočnoj obali.
Kina bi taj teritorij koristila za zbrinjavanje izbjeglica i kao tampon zonu protiv američkih snaga, uz međusobno razumijevanje kako je okupacija teritorija privremena te da američke snage ne bi trajno ostale na području sjeverno od demilitarizirane zone.
Rješenje - nova podjela
Sve to zvuči pomalo već viđeno, staro i vrlo slabe vjerojatnosti. Takvo što dovelo bi do iste stvari koja je i danas prisutna na korejskom poluotoku - podjele, s razlikom na nov način podjele tog poluotoka. To ne bi nikog zadovoljilo, a ponajmanje južnokorejsku nacionalističku struju.
S druge strane, Kina ne vjeruje američkim namjerama na Korejskom poluotoku ili bilo gdje drugdje u svijetu. Južnokerjci pak vjeruju kako bi Kina aneksirala Sjevernu Koreju i tako blokirala ujedinjenje dviju Koreja.
Idući tjedan? Sve po starom
Pragmatičari sa svih zainteresiranih strana ipak smatraju pričuvni plan nužnim za očuvanje sigurnosti u srcu najdinamičnije ekonomije na svijetu.
Bilo kako bilo, Sjeverna Koreja može preživjeti kao totalitarna anomalija još možda dva desetljeća, ali svi mogu biti mirni oko slijedećeg - nikakav scenarij iz noćne more neće se dogoditi slijedećeg tjedna ili u nekoj bliskoj budućnosti.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook