Prema izlaznim anketama, glavna oporbena Demokratska stranka Lulzima Bashe osvaja između 30 i 34 posto glasova. "Socijalistička stranka mogla bi osvojiti više od 71 zastupničko mjesto u 140-članom parlamentu, ali to je samo procjena ali ne i siguran rezultat", rekao je Antonio Noto iz IPR Marketinga, prenosi agencija Reuters.
Nedjeljni izbori smatraju se vrlo važnima za proces približavanja Albanije Europskoj uniji - u Albaniji se nadaju da će izborni postupak proteći bez incidenata i primjedbi promatrača te da će uspjeti uvjeriti EU da što prije otvori pregovore o pristupanju.
Ovi parlamentarni izbori mogli bi prekinuti dugu tradiciju izbora obilježenih prijevarama, nasiljem i osporavanjima, što bi bila važna prekretnica na putu prema članstvu u EU-u.
Socijalistička stranka premijera Rame, na vlasti od 2013., i Demokratska stranka Lulzima Bashe bile su u predizbornim anketama gotovo izjednačene, s time da je Rama ipak imao malu prednost. On je pokušavao uvjeriti birače da mu daju svoj glas, naglašavajući ekonomski rast koji je Albanija postigla kroz posljednje četiri godine, obećavajući gospodarske reforme i borbu protiv korupcije.
Albanija je aplicirala za članstvo u EU 2009. a dobila je status kandidata 2014. Rama je kazao da će zatražiti otvaranje pregovora ako bude ponovno izabran.
Basha optužuje Ramu da nije uspio suzbiti organizirani kriminal i trgovinu drogom. Međutim, analitičari kažu da ne treba isključiti mogućnost velike koalicije.
Novu vladu očekuje golema zadaća. Premda Rama postavlja kao cilj rast "veći od pet posto", Albanija je i dalje jedna od najsiromašnijih zemalja u Europi, s prosječnom mjesečnom plaćom od 340 eura. Zemlju napuštaju mladi bježeći od nezaposlenosti: 2,9 milijuna Albanaca živi u zemlji, a 1,2 milijuna u inozemstvu, što je svjetski rekord. (HINA)