Albanija i Hrvatska zabrinute stanjem u Makedoniji

Slika nije dostupna
Hrvatski i albanski ministri vanjskih poslova Gordan Jandroković i Lulzim Basha izrazili su u Tirani zabrinutost zbog izbornog nasilja u Makedoniji i pozvali tamošnje političare na smirivanje stanja.

"Pozivam političke čelnike posebno albanske da se ograde od nasilja i pokažu političku zrelost kako bi se izborni proces mirno završio" rekao je Basha nakon sastanka s Jandrokovićem.

"Stabilnost Makedonija je vrlo važna i nadamo se da će se vrlo brzo vratiti na put eurointegracija" rekao je albanski ministar.

Jandroković je istaknuo da je unutarnja stabilnost Makedonije ključna za stabilnost regije te da očekuje "da nova makedonska vlada nađe kompromis s Grčkom oko imena i nastavi euroatlantski put".

Na parlamentarnim izborima u nedjelju u Makedoniji je ubijena jedna osoba, a osam je ranjeno u pucnjavama između protivničkih albanskih skupina ili sukobima s policijom.

Dvojica ministara razgovarala su o jačanju gospodarske suradnje osobito prometnih veza. Jandroković je najavio da bi izravna zračna linija Zagreb-Tirana trebala proraditi u ljeto 2009., a oba su ministra potvrdila interes za gradnju Jadransko-jonske autoceste.

Po Jandrokovićevim riječima hrvatske tvrtke izuzetno su zainteresirane za ulaganje u albansko gospodarstvo osobito u infrastrukturu i poslove osiguranja. Albaniji je ponudio pomoć u eurointegracijama te zemlje najavivši skori dolazak albanskih stručnjaka u Zagreb kako bi se upoznali s hrvatskim modelom pregovora.

Šef albanske diplomacije istaknuo je da su Hrvatska i Albanija čimbenici regionalne sigurnosti što je potvrđeno dobivanjem pozivnice za priključenje NATO-u na nedavnom summitu u Bukureštu.

Ministar Jandroković ranije u ponedjeljak susreo se u Tirani s albanskim predsjednikom Bamirom Topiem.

EU zabrinut zbog nasilja tijekom izbora u Makedoniji

Europska komisija je također izrazila zabrinutost zbog nasilja tijekom izbora u Makedoniji, gdje je jedna osoba poginula, a osam ih ranjeno.

"Povjerenik za proširenje Olli Rehn je telefonirao makedonskom premijeru Nikoli Gruevskom kako bi mu prenio svoju zabrinutost zbog nasilja", izjavila je glasnogovornica Krisztina Nagy.

Rehn je također izrazio "duboko žaljenje zbog gubitka života i ranjavanja" ljudi. Prema glasnogovornici Nagy premijer Gruevski obećao je Rehnu da će izbori biti ponovljeni na mjestima gdje je bilo nasilja.

Nasilje u nedjelju udarac je nadama Makedonije da će dokazati svoju spremnost za pridruživanje EU-u i NATO-u. Međutim, Gruevski je rekao u svom pobjedničkom govoru da žali zbog nasilja, ali da su izbori bili uglavnom pošteni i mirni.

Nagy je ponovila da organiziranje slobodnih i poštenih izbora predstavlja bitni element u ispunjavanju političkih kriterija, ali je odbila spekulirati hoće li Komisija najesen predložiti otvaranje pristupnih pregovora s tom zemljom.

Bivši britanski ministar za Europu Dennis MacShane, koji je u Makedoniji bio kao promatrač Vijeća Europe, izjavio je da izbore ne trebalo ponoviti samo u mjestima gdje bilo mrtvih i ranjenih, nego da bi trebalo organizirati posve nove izbore.

Demokršćanska zastupnica Europskog parlamenta Doris Pack izjavila je da nedjeljni izbori nisu dali doprinos o dokazivanju zrelosti zemlje. "Čini se da ljudi u Makedoniji nisu shvatili da se politički sukobi ili međuetnički problemi ne mogu rješavati oružjem. Iako su se izgredi dogodili u dijelovima zemlje s albanskom većinom, to ostavlja loš dojam o zemlji u cjelini", rekla je Pack.