'Ljudski je otpad problematičan. Kad bi postojali zahodi, alpinisti bi se njima i služili', ocijenio je Phinjo Sherpa, čelnik udruge Eco Himal. Brojne ekipe nose sa sobom pokretne zahode, no nosači često nemaju izbora nego olakšati se u snijegu.
Everest u lancu Himalaja prepun je otpada koje za sobom ostavljaju brojne alpinističke ekspedicije. Za ekspedicijama zaostaju i tijela poginulih alpinista koja se ne raspadaju zbog ekstremne hladnoće.
Od 1953., kada su se na Everest uspeli Edmond Hillary i Tenzing Norgay, na vrh se uspelo gotovo 4.000 alpinista i ostavilo za sobom tone otpada zbog čega se vrh naziva 'najvišim smetlištem na svijetu'
Prijedlog, o kojemu će raspravljati nepalska vlada, neki stručnjaci ipak odbacuju. 'Ako sagradimo zahode (...) led (koji se tijekom godine mnogo pomiče) pomicat će ih i uništiti strukturu zahoda', smatra Wangchhu Sherpa, predsjednik udruge Everest Summiteers Association.
Alpinisti prije uspona moraju položiti kauciju od 4.000 dolara, koja im se vraća ako sa sobom vrate i otpad. No kazne se rijetko izriču, tvrdi Eco Himal. Eco Everest Expedition, krovna nepalska udruga za očuvanje planine, prikupila je od 2008., više od 13 tona otpada, 400 kilograma ljudskog otpada i četiri tijela alpinista. Na planini je još najmanje 10 tona otpada. (Hina)