Engleski astronom Martin Rees bit će čelnik ove Potrage za izvanzemaljskom inteligencijom (SETI). Skupina traži samo oko 1,2 milijuna eura godišnje kako bi dobila mogućnost slušanja na radioteleskopima i analizu podataka. Trenutno najviše rada u oblasti SETI obavi se u SAD-u, a financira se uvelike privatnim donacijama.
>> Oko Voyagera 1 se 'promijenila okolina': Samo što ne uđe u nepoznato...
"Ne znam postoje li (izvanzemaljci), ali očajnički želim doznati. Moguće je da smo sami u svemiru. Pomislite na posljedice toga. Ako smo sami u svemiru onda je cijela svrha svemira u nama. Ako nismo sami onda je to zanimljivo na sasvim drugi način", rekao je Alan Penny, koordinator britanske mreže SETI.
Britanci su povremeno bili angažirani u potrazi za izvanzemaljskom inteligencijom. Tako su od 1998-2003 u Jodrell bank opservatoriju koristili 76-metarski radio teleskop Lovell u potrazi za signalima s oko 1000 okolnih zvijezda. Projekt Feniks na kraju nije otkrio ništa.
Jodrell je otada moderniziran povezujući se optičkim vlaknima u 217 km dug antenski niz s još šest teleskopa u Engleskoj. Ovaj sustav poznat kao eMerlin bio bi daleko jače oruđe za pretraživanje neba u potrazi za izvanzemaljskim signalima. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook