Za jamstvo Vlada traži pravno obvezujuću formu kojom će se Šešelj izjasniti da će poštivati sve uvjete koje mu odrede ICTY, priopćio je u utorak navečer Vladin ured za komunikacije.
Navodeći da je "u dosadašnjoj praksi uspješno provela sve naloge o privremenom puštanju na slobodu državljana Srbije optuženih pred Haaškim tribunalom", srbijanska Vlada podsjeća da je, po Zakonu o suradnji s ICTY-om, davala jamstva za sve svoje državljane koji su se obvezali ispuniti sve uvjete iz odluka Tribunala.
Kandić: Haag se pokušava riješiti slučaja Šešelj
Odvjetnik Toma Fila, branitelj nekoliko haaških optuženika u izjavi za B 92, podsjetio je da je po Zakonu o suradnji s ICTY-om, država obvezna jamčiti za svakoga tko se dragovoljno predao Den Haagu, što je učinio i Šešelj, ali da Vlada Srbije "ne mora i ne treba" prihvatiti posebne uvjete Tribunala - da optuženik bude u kućnom pritvoru s elektronskom narukvicom.
"Po Zakonu o suradnji s ICTY-em Srbija može i mora jamčiti da Šešelj neće napusti zemlju i to je sve što treba uraditi... Sud pokušava svoj problem riješiti tako što će ga prebaciti na Srbiju. Oni znaju da Šešelj nikada neće prihvatiti takve uvjete", ocijenio je Fila.
"Ako dođe u Srbiju, Šešelj će skinuti narukvicu, izaći kroz vrata, ako treba i kroz prozor, napraviti incident, a onda bi ga Srbija morala uhititi i vatiti na silu u Haag", prognozirao je Fila.
Ocijenio je da Tribunal takvom odlukom želi "prikriti neviđeni, nezapamćeni, povijesni skandal da netko toliko godina sjedi u pritvoru bez presude".
Sudsko vijeće ICTY-a prošlog je tjedna od srbijanske Vlade zatražilo jamstvo da bi Šešelja privremeno pustilo na slobodu, uvjetujući da bude izoliran u kućnom pritvoru kako ne bi kontaktirao sa svjedocima, da mu se oduzme putovnica i osigura policijska pratnja.
Šešelj je već ranije izjavio da neće poštovati uvjete za privremenu slobodu i da će se uključiti u politički život, komunicirati s medijima, kritizirati ICTY.
Šešelj je optužen za ratne zločine, ubojstva, progone na rasnoj, vjerskoj i političkoj osnovi, napad na civile na teritoriju Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Vojvodine, a dragovoljno se predao ICTY-u u veljači 2003. gdje se izjasnio da nije kriv ni po jednoj točki optužnice. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook