Zamjenik američkog veleposlanika u UN-u Alejandro Wolff ocijenio je izjave iranskog predsjednika koji je Izrael nazvao 'rasističkom vladom', 'sramotnim', 'užasnim' i 'punim mržnje'. Washington je ipak otvoren za dijalog s Iranom, objavio je američki State Department pozivajući Teheran da 'prekine s tom užasnom retorikom'.
Dok je iranski predsjednik držao govor, 23 nazočnih veleposlanika Europske unije napustilo je dvoranu u znak prosvjeda, uz povike brojnih Ahmadinedžadovih pristaša koji su sjedili na galeriji. Glavni tajnik UN-a izrazio je 'žaljenje što je iranski predsjednik iskoristio ovo mjesto za optužbe, podjele, pa i provokacije', rekavši da su njegove izjave 'u opreci sa zadaćama ove konferencije' o rasizmu.
>> Ahmadinedžad izraelsku vladu nazvao rasističkom i izazvao bijes stranih diplomata
Uz Washington, najžešće osude su došle iz europskih zemalja. Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy rekao je da je govor iranskog predsjednika 'nedopustiv poziv na rasističku mržnju koja ruglu izvrgava vrijednosti navedene u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima'. Francuska ipak nastavlja sudjelovanje na konferenciji.
Češka koja predsjeda EU-om, 'definitivno' je napustila konferenciju rekavši kako 'ne želi svojom nazočnošću ozakoniti potpuno neprihvatljive napade na Izrael'. Predstojnik tiskovnog ureda Svete Stolice, mons. Federico Lombardi izrazio je žaljenje zbog 'ekstremnih i neprihvatljivih stajališta' iranskog predsjednika.
Izrael, SAD, Kanada, Njemačka, Italija, Australija i Poljska otkazale su dolazak na konferenciju upravo zbog straha od Ahmadinedžadovih protuizraelskih izjava. Bojkot tih zemalja koji je Ahmadinedžad nazvao 'drzovitim i sebičnim', nije ga naveo da ublaži svoje stajalište. 'Moramo poduzeti sve kako bi se spriječile zloporabe cionista i njihovih pristaša', rekao je Ahmadinedžad.