Više od 80 zemalja i organizacija okupljenih u nedjelju u Tokiju raspravljalo je o sredstvima koja će izdvojiti da bi Afganistan predsjednika Hamida Karzaija uspješno vodile kroz 'desetljeće transformacije' od 2015. do 2024. nakon 'desetljeća tranzicije' i razdoblja talibana.
Sudionici su obećali paket veći od 16 milijarda dolara do 2015., koji obuhvaća tekuću pomoć i nove potpore, i obvezali su se da će u 2016. i 2017. nastaviti financirati zemlju 'na istoj ili sličnoj razini kao u proteklom desetljeću', poručili su u jednoglasno prihvaćenoj 'Izjavi iz Tokija'.
Više dužnosnika upozorilo je naime na opasnost ako se zemlju prepusti njezinoj sudbini. 'Ne budemo li ulagali u upravu, pravosuđe, ljudska prava, zapošljavanje i društveni napredak propast će ulaganja i žrtve koje smo podnijeli u proteklih deset godina', upozorio je glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.
No, američka državna tajnica Hillary Clinton istaknula je da se 'sigurnost Afganistana ne može mjeriti samo odsutnošću rata', već i 'mogućnošću otvaranja radnih mjesta i stvaranja povoljnih gospodarskih prilika'. Tokijsku izjavu prati 'Okvirni dogovor o međusobnoj odgovornosti' koji predviđa mehanizam praćenja napretka ostvarena na nekim poljima, a nadzirat će ga ministri na svojim susretima svake druge godine.
U izjavi se također poziva afganistanske vlasti da 'osiguraju uvjete kako bi žene mogle potpuno uživati svoja gospodarska, socijalna, civilna, politička i kulturna prava' te da 'olakšaju pristup svih građana, osobito žena, pravosuđu'. Na donatorskoj konferenciji o Afganistanu sudjelovalo je i hrvatsko izaslanstvo koje je vodio potpredsjednik Vlade za unutarnju, vanjsku i europsku politiku Neven Mimica. (Hina)
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.