'Što se tiče Sirije, osuđujemo nasilje i nasilje treba prestati što je brže moguće', rekao je Mullen novinarima na kraju posjeta Iraku.
'Nema naznaka da će se Amerikanci izravno umiješati', rekao je Mullen i dodao da će SAD činiti 'politički i diplomatski što je moguće veći pritisak kako bi ostvarili promjenu na koju poziva toliko mnogo zemalja'.
I Velika Britanija je objavila da želi snažniji međunarodni pritisak na Siriju, ali je isključila mogućnost vojne intervencije. Prosvjedi protiv al-Asadova režima počeli su 15. ožujka u jeku pokreta arapskog proljeća, a u gušenju prosvjeda dosad je ubijeno 2.000 ljudi, među kojima 1.600 civila, prema udrugama za ljudska prava.
Asad je poslao tenkove i vojsku na gradove čiji stanovnici traže reforme kako bi ugušio prosvjede protiv svoje vlasti. Oko 140 civila ubijeno je u nedjelju u prosvjedima, izjavili su stanovnici, očevici i skupine za ljudska prava.
O Iraku je Mullen rekao da SAD mora odlučiti želi li ili ne ostaviti svoje vojnike na iračkom tlu nakon 2011. 'Sada nam je stvarno potrebna ta odluka', istaknuo je.
SAD ima još 47.000 vojnika u Iraku koji bi se trebali povući do kraja godine u skladu sa sporazumom iz studenoga 2008., koji su potpisali Bagdad i Washington. SAD je predložio da ostavi jedan kontingent kako bi pomogao u obuci iračkih snaga sigurnosti. (Hina)