Palestinska kriza

Abas neće odustati od palestinskog zahtjeva UN-u

Slika nije dostupna
Palestinski predsjednik Mahmud Abas poručio je glavnom tajniku UN-a Ban Ki-moonu da neće odustati od zahtjeva za priznanjem palestinske državnosti u UN-u.

Abas je Banu rekao da će u petak, kao što je i planirao, zatražiti da Vijeće sigurnosti glasa o priznanju palestinske države. Sjedinjene Države već su zaprijetile da će staviti veto.

Ban Ki-moon je rekao da će po dužnosti proslijediti zahtjev Vijeću sigurnosti, ali je još jednom pozvao Izraelce i Palestince da nastave pregovore u 'legitimnom i uravnoteženom okviru', prenio je glasnogovornik UN-a Martin Nesirky.

Palestinci su se na takav zahtjev odlučili zbog jednogodišnjeg potpunog zastoja u mirovnim pregovorima s Izraelom.

Palestinska kriza potpuno je zasjenila ovotjedno zasjedanje Opće skupštine UN-a i izazvala nagle pregovore Kvarteta za Bliski istok, koji se cijeli vikend odvijaju iza zatvorenih vrata u New Yorku. Neimenovani američki dužnosnik rekao je Reutersu da su razgovori u ponedjeljak bili produktivni, ali nikakav konkretan rezultat nije isplivao u javnost.

Washington i Izrael smatraju da bi, ukoliko se UN izjasni za palestinsko članstvo u toj organizaciji, takav potez mogao naškoditi izgledima za uspjeh mirovnih pregovora. Vlade obiju država smatraju da se palestinska država može osnovati samo dogovorom između obiju strana.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ranije je odbacio nastojanja palestinskog predsjednika Abasa da zatraži priznanje palestinske države u UN-u. 'Mir se može postići jedino izravnim pregovorima s Izraelom', stoji u Netanyahovu priopćenju u kojemu se Palestinska samouprava optužuje za neprekidno izbjegavanje pregovora s Izraelcima.

Netanyahu, međutim, nije ponudio nikakav ustupak o ključnim pitanjima zbog kojih se Palestinci ne žele vratiti za pregovarački stol. S njega su se povukli nakon što je Izrael odbio produljiti moratorij na gradnju židovskih naselja na Zapadnoj obali.

Abas je u razgovoru s novinarima priznao da ovakav potez nosi rizik i da bi mogao imati posljedice po palestinsku upravu. 'Odlučili smo se na taj korak i pakao nam se sručio na glavu', rekao je. 'Od ovog trenutka pa do mog govora u UN-u imamo samo jedan put: obraćanje Vijeću sigurnosti. Nakon toga ćemo sjesti i odlučiti što dalje', rekao je.

Kasnija ja opcija da Palestinci zatraže glasovanje u Općoj skupštini UN-a čime bi palestinsko izaslanstvo postalo država nečlanica poput Vatikana. Za tu im je formulu potrebno priznanje 127 država članica od 194. Time bi Palestinci postali članovi svih agencija UN-a i međunarodnih sporazuma i njihov bi status bio bolji na političkoj i diplomatskoj razini. Po ocjenama analitičara, Palestinci su vrlo blizu takvoj podršci.

Američki veto u VS-u nosi rizik i za SAD, koji bi se mogao naći izoliran, samo sa svojim saveznikom Izraelom, u vrijeme velikih političkih previranja na Bliskom istoku. Bijela je kuća objavila da predsjednik Barack Obama nema zakazan susret s Mahmudom Abasom u New Yorku, ali da se raspored uvijek u posljednji tren može promijeniti. Abas zato sutra ima sastanak s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović, koji je doputovao u ponedjeljak u New York, kazao je da je Hrvatska 'želja da se nađe dogovor i da Palestinci i Izraelci kroz pregovore nađu modalitet postojanja dvije države'.

Hrvatski predsjednik je napomenuo da postoje različita stajališta kako to riješiti. 'Naše će eventualno izjašnjavanje, a ne znamo još uvijek kakav je prijedlog pa je preuranjeno o tome govoriti, biti da je nužan dogovor'.

Josipović je kazao da je 'sada i po prirodi stvari' da Hrvatska stajalište usklađuje prije svega s Europskom unijom. 'Ali, naravno, gledat ćemo i na druge naše partnere i prijatelje, Sjedinjene Države, ali u prvom redu Europsku uniju', kazao je Josipović. (Hina)