Od milja su ih zvali "Busbyjeve bebe" jer je klupu tada držao legendarni trener Matt Busby koji je stvorio sjajnu generaciju izrazito mladih nogometaša - momčad koja je dvije godine zaredom osvojila naslov prvaka Engleske i bila na najboljem putu da to učini još jednom.
No, sve je stalo 6. veljače 1958. godine. Manchester United je u Beogradu igrao protiv Crvene zvezde, a rezultat je bio 3:3. No kako je na Old Traffordu bilo 2:1, Manchester je prošao dalje.
Nažalost, pri odlasku iz Beograda, avion se spustio u Muenchen gdje je trebao napuniti spremnik za gorivo. Zbog snijega i leda, pri polijetanju je pilot aviona izgubio kontrolu, krilom udario u kuću, a potom i u zgradu nakon čega se zapalio. Od 44 putnika, poginulo ih je 23, a među njima i osmero igrača, te dva pomoćna trenera i tajnik 'Crvenih vragova'.
Poginuli su kapetan Roger Byrne, Mark Jones, Eddie Colman, Tommy Taylor, Liam Whelan, David Pegg i Geoff Bent. Prosječna starost bila je 24 godine.
Trener Busby bio je u bolnici 2 mjeseca i nakon što se oporavio zajedno s preživjelim Bobbyjem Charltonom, koji je tada imao 20 godina, osnovao je novu momčad.
Bila je to jedna od najvećih tragedija u povijesti nogometa, ali i prvi fatalni incident British Airwaysa, osnovanog samo par godina ranije, 1952. godine.
>> Sir Bobby Charlton: Još me proganja nesreća u Muenchenu
Diljem Engleske danas će se obilježavati obljetnica ove nezapamćene tragedije. Komemoracija će biti održana i u Engleskoj i u Njemačkoj uz odavanje počasti poginulima minutom šutnje. Sir Bobby Charlton će biti na komemoraciji na Old Traffordu, dok će jednaka svečanost biti održana i na mjestu nesreće u Muenchenu.
Minutom šutnje bit će odana počast poginulima prije početka prijateljske utakmice između reprezentacije Engleske i Švicarske na stadionu Wembley. Još će jednom minutom šutnje biti odana počast i to u nedjelju prije utakmice između Manchester Uniteda i Manchester Cityja, također na Old Traffordu. United će igrati u dresovima koji će biti replika onih ih 1958. godine.
Manchester City, čiji je bivši vratar Frank Swift poginuo u nesreći dok je radio kao novinar, također će imati specijalan dres.
Dnevne novine časopisi i televizijski programi već nekoliko dana pripremaju javnost za obilježavanje obljetnice, a "Times" je danas u svojoj uvodnoj kolumni istaknuo kako je ta katastrofa promijenila lice engleskog nogometa, kulture i društva.
"Prije Muenchena, nogomet je bio igra radničke klase. Nakon
Muenchena, postao je nacionalni sport. Prije Muenchena, nogometaši su bili engleski dečki koji su primali radničke plaće. Nakon Muenchena nogometaši su postali milijunaši. Prije Muenchena, nogomet je bio drugi sport. Nakon Muenchena, postao je opsesija", stoji u "Timesu".