Dijelove Islanda u srijedu od 10 ujutro pogodio je niz jakih potresa. U manje od tri i pol sata zabilježeno je više od 40 potresa magnitude veće od 3,0 po Richteru. Najjači, magnitude 5,7 po Richteru, zabilježen je u 10:05.
Podrhtavanje zgrada i tla osjetilo se u glavnom gradu Islanda, Reykjaviku, na jugoistočnoj obali Islanda. Na stranici Volcano Discovery vidljivo je da je većina potresa vrlo blizu vulkana Krýsuvík, koji je posljednji put bio aktivan u 14. stoljeću.
Najjači potres, magnitude 5,7 s epicentrom u blizini je vulkana Hekla, koji je posljednji put bio aktivan u veljači 2010. godine. Taj je vulkan na udaljenosti od oko 60 kilometara jugoistočno od Reykjavika.
Trenutno nema informacija o materijalnoj šteti i eventualno ozlijeđenim osobama.
Puno podrhtavanja
"Proveli smo jutro tresući se u uredu, a geolozi uokolo trče uzbuđeno. Toliko je puno podrhtavanja", napisao je Robert Askew, geolog s islandskog Instituta za prirodne znanosti.
Pogledaj na Twitteru
"U posljednjih nekoliko sati osjetio sam više potresa nego u ostatku svog života. A veći dio života proveo sam na trusnom području Islanda i Japana. Nešto se događa, ne sviđa mi se to", jedno je od iskustava stanovnika Reykjavika.
Građani su pisali i na EMSC-u svoja iskustva. "Dobro zatreslo, upravo sam čitao o potresu koji se opet dogodio u Hrvatskoj, kad ono zatrese Selfoss", "Osjetilo se kako se kuća ljulja, vrlo neugodno. Nekoliko potresa poslije toga", "Grmljavina iz dubine i ljuljanje u stanu", neka su od iskustava.
Potres magnitude 5,7 dogodio se usred geoloških aktivnosti duž Srednjoatlanskog grebena, gdje se susreću sjevernoamerička i euroazijska tektonska ploča.