Ovlašteni građevinski stručnjaci krenut će u preglede. Njih 60 je za sada osigurano. Za one građane koji nisu vični tehnologiji, nekoliko mobilnih ureda Ministarstvo će sljedeći tjedan postaviti na teren.
Kako je Stožer zamislio proceduru s rušenjem privatnih objekata javio je reporter Dnevnika Nove TV Dino Goleš uživo iz Petrinje.
"Jedinice lokalne samouprave trebale bi ishoditi pisanu suglasnost vlasnika ili suvlasnika za rušenje. U situacijama kad to nije moguće, procjenu će dati građevinska inspekcija, a potrebno je napraviti i stručni elaborat", javio je Goleš te dodao kako iz Ministarstva gospodarstva kažu kako će se elaborat raditi po nešto pojednostavljenoj proceduri. Tek nakon toga se ide u rušenje, a država je za to sklopila ugovore sa šest tvrtki.
Goleš ističe kako, što se tiče dokumentacije, crvene naljepnice nisu dovoljne, to jest, ne znače da vlasnici objekata s crvenim naljepnicama automatski ulaze u sustav. Zato će stožer napraviti nekoliko mobilnih timova koji će stanovnicima pomagati u prikupljanju dokumentacije i pripremanju zahtjeva za obnovom.
"Još nije poznato gdje će se timovi nalaziti, no da će imati puno posla pokazuju i primjeri s popunjavanjem dokumentacije u Zagrebu gdje obnova jos nije ni krenula, a o čemu smo više puta izvještavali u Dnevniku", rekao je Goleš.
Država je obećala i da će se u Sisku, Petrinji i Glini dodijeliti zemljišta za reciklažna dvorišta za dovoz, odlaganje i zbrinjavanje otpada prikupljenog prilikom rušenja, a kruna obnove trebala bi biti postavljanje montažnih kuća tipskog oblika koje struka projektira s ministarstvom graditeljstva.
Vijesti gledajte svakog dana na Novoj TV, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste vijesti? Pogledajte ih besplatno na novatv.hr