"To je pitanje koje trebate postaviti sudu", odgovorio je Orsat Miljenić novinarima u Hrvatskom saboru i dodao da kad se jednom odredi istražni zatvor onda sud određuje hoće li to zamijeniti mjerama opreza. "Sud mora biti zadovoljen i zadovoljan da će neka mjera biti učinkovita i da će se njome postići ono što bi se inače istražnim zatvorom. Ako je sud zadovoljan mjerom opreza, zabranom obavljanja poziva ili jamstvom da netko neće utjecati na svjedoke - to je stvar suda", naglasio je.
FOTO Bandić na trčanju već u 6 ujutro - 'U Remetincu sam uglavnom hodao'
Sud, naveo je Miljenić, izriče onu mjeru koja se može provesti. Inače je besmislena. Tako da su sva pitanja - što i kako- isključivo stvar suda. "Siguran sam da su vodili o tome računa i da su izrekli upravo onu mjeru kojom će nadomjestiti pitanje istražnog zatvora", zaključio je ministar pravosuđa.
Peđa Grbin, predsjednik Odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav rekao je kako bi volio da se ispita potpada li gradonačelnik Milan Bandić u sferu članka 11 Zakona o sprečavanju sukoba interesa. Taj članak, kaže Grbin, govori o tome da dar nije samo kad nekome date neku stvar ili kad mu poklonite novac, već i kad nekom učinite takvu uslugu koja bi se itekako mogla značajnije kvantificirati, a pogotovo takvu uslugu koja vas poslije toga dovodi u odnos ovisnosti o onome tko vam je to dao.
"Doista trenutno ne znam tko je uplatio tih 15 milijuna kuna i ako je ovo što sam pročitao u novinama istina, onda mislim da to itekako dovodi gospodina Milana Bandića u sferu članka 11 i volio bih da nadležno povjerenstvo to ispita", kazao je Grbin.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić u srijedu je, poslje mjesec dana istražnog zatvora, izašao iz Remetinca nakon što je uplatio jamčevinu od 15 milijuna kuna u gotovini, sucu istrage obećao da neće utjecati na svjedoke i obavljati svoju dužnost tijekom istrage u aferi Agram. Novac za jamčevinu Bandiću je dao njegov odvjetnik Marijan Hanžeković, koji je podigao kredit.
Novinari su primijetili i da to kako će se mjere opreza provoditi u praksi nije sasvim jasno. "Mjere bi trebalo provoditi tijelo koje vrši nadzor sukladno posebnom propisu. Ono nije određeno zakonom. Tu se moraju smisleno tumačiti odredbe iz Zakona o kaznenom postupku, iz Statuta Grada Zagreba i Zakona o lokalnoj samoupravi. Imamo pravnu prazninu koju moramo popuniti da bi mjere opreza bile i provedive", kazao je u srijedu glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.
Gradonačelnik je osumnjičen za koruptivna kaznena djela "teška" više od 20 milijuna kuna.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook