Unatoč visokim kaznama, samo rijetki koncesionari odlučuju angažirati spasioce. Ekipa Nove TV u Zatonu prisustvovala je jednoj od posljednjih vježbi zadarskih spasilaca. Naizgled bezazleno sunčanje na plaži ili uživanje u ljetnim sportovima u trenutku se može pretvoriti u katastrofu. U mnogim slučajevima samo pravovremena i stručna reakcija spasioca može unesrećenom spasiti život. Upravo zato posao spasioca zasluže samo psihički i fizički najspremniji kandidati.
Isplativije platiti kaznu nego spasilačku službu
'Budući da sam navikla na stresne poslove i volim humanost u poslu, ove sezone bit će potrebno na gotovo svim našim plažama spasioca, tako sam se ja odlučila za to', rekla je Ivana Spahija, polaznica tečaja. Za spasioce je sigurnost posjetitelja plaže uvijek na prvom mjestu. No, za koncesionare čini se nije, jer isplativije je platiti kaznu, nego financirati spasilačku službu. Gotovo 6 tisuća kilometara jadranske obale ovog ljeta nagledat će samo 120 spasilaca. No turistički djelatnici ne očekuju probleme s gostima, iako upravo u ovu granu Hrvatska ulaže najveće nade za vrijeme ekonomske krize.
'Turizam je isto kao božićno drvce, što ga više i bolje kitiš on je interesantniji pogledu i stvara bolju atmosferu, tako da će sigurno to i kupači zapamtiti', rekao je Zvonko Šupe, direktor Turističke zajednice Zadar. No, uz mala novčana sredstva turističko bi drvce moglo biti još sjajnije. Gostima je važan svaki detalj, a pogled u budućnost nije obećavajuć.