Vlasti razdvajaju djecu pozitivnu na COVID-19 od njihovih roditelja što opravdavaju mjerama sprečavanja širenja virusa.
Takvu zdravstvenu politiku javnost je osudila.
Diplomati iz više od 30 zemalja pismeno su se se obratili kineskom ministarstvu vanjskih poslova s molbom da zdravstvene vlasti ukinu takvu praksu.
"Tražimo da ni u kojim okolnostima djeca ne budu razdvajana od roditelja", piše u pismu francuskog konzulata u Šangaju od 31. ožujka.
U odvojenom pismu zabrinutost je izrazilo britansko veleposlanstvo u Pekingu, a oba navode da se obraćaju kineskim vlastima u ime drugih zemalja, među kojima su Norveška, Švicarska, Australija i Novi Zeland.
Asimptomatski ili blagi slučajevi trebali bi biti "poslani u specijalnu izolaciju s osobljem koje govori i engleski jezik", stoji u pismu u koje je Reuters imao uvid.
Sada se asimptomatski slučajevi šalju u centralizirane centre za karantenu, a neki od njih prenapučeni su i s lošim zdravstvenim uvjetima.
Izolacija u zgradama diplomatskih misija "bolje je rješenje i u skladu s Bečkom konvencijom", piše u pismu britanskog veleposlanstva u koje je Reuters imao uvid.
Agencija Reuters ne navodi izrijekom da je riječ o djeci diplomata, ali u citatu stoji da "britanski konzulat u Šangaju izražava zabrinutost zbog aspekata trenutačne politike covida u vezi britanskih državljana u Kini".
Zasad ni kinesko ministarstvo vanjskih poslova ni diplomatska predstavništva nisu odgovorila Reutersu na zahtjev za komentarom.
U ponedjeljak je dužnosnik iz Šangaja rekao na novinskoj konferenciji da djeca mogu biti u pratnji roditelja ako su i roditelji zaraženi, ali u suprotnom moraju se razdvojiti.
Dodao je da se ta politika još razmatra.
Kina je poslala vojsku i tisuće zdravstvenih radnika u Šangaj kako bi pomogli u testiranju i suzbijanju pandemije u tome gradu od 26 milijuna stanovnika.