najpogođenije amerike

Pandemija koronavirusa u svijetu usporava, ali ne svugdje: Ove tri zemlje imaju najbrži rast novozaraženih

Slika nije dostupna
Pandemija koronavirusa i dalje se širi, no rast broja novozaraženih i smrti u svijetu usporava, s iznimkama jugoistoka Azije i istočnog Mediterana, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).

U svom posljednjem izvješću o epidemiološkoj situaciji, objavljenom u ponedjeljak navečer, WHO je istaknuo kako su dvije Amerike i dalje najteže pogođene te na njih otpada polovica novih slučajeva i 62 posto od 39 tisuća preminulih posljednji tjedan.

U svijetu je zaraženo više od 23,65 milijuna ljudi, a 811 tisuća ih je preminulo, stoji u podacima agencije Reuters za utorak.

"WHO je u tjednu koji je završio 23. kolovoza izvijestio o više od 1,7 milijuna novih slučajeva COVID-19 i 39 tisuća preminulih, što je 4 posto manje zaraženih i 12 posto manje smrtnih slučajeva u odnosu na tjedan prije", objavila je ta agencija Ujedinjenih naroda.

Jugoistočna Azija, druga najpogođenija regija, bilježi rast novih slučajeva od 28 posto i 15 posto više preminulih. Najviše ih je u Indiji, ali se virus ubrzano širi i u Nepalu.

Na području istočnog Mediterana broj slučajeva narastao je za 4 posto, no broj preminulih pada proteklih šest tjedana, istaknuo je WHO. Najbrži rast u odnosu na prošli tjedan bilježe Libanon, Jordan i Tunis.

Broj novozaraženih i smrti u Africi je pao za 8 i 11 posto, ''prvenstveno zbog pada broja slučajeva u Alžiru, Keniji, Gani, Senegalu i Južnoafričkoj Republici''.

"U Europi broj slučajeva raste u protekla tri tjedna", stoji u izvještaju WHO-a, "no zadnji tjedan zabilježen je mali pad od 1 posto, a broj smrtnih slučajeva pada diljem regije".

U regiji zapadnog Pacifika broj slučajeva pao je za 5 posto, prvenstveno zbog usporavanja širenja u Japanu, Australiji, Singapuru, Kini i Vijetnamu.