Hrvatska narodna banka (HNB) izvijestila je u srijedu da su sve banke u Hrvatskoj privremeno ukinule naknade za podizanje gotovine na bankomatima izvan vlastite bankomatske mreže.
"Sve banke u Republici Hrvatskoj odazvale su se preporuci HNB-a te su privremeno ukinule naknadu svojim klijentima fizičkim osobama za transakcije podizanja gotovine debitnim karticama na bankomatima izvan vlastite bankomatske mreže", stoji u kratkoj obavijesti HNB-a.
Naime, HNB je u ponedjeljak preporučio bankama da privremeno ukinu naknadu fizičkim osobama za transakcije na bankomatima izvan vlastite mreže u Hrvatskoj, da izdaju debitne kartice najugroženijim potrošačima te da uvedu izdvojeno vrijeme rada poslovnica za umirovljenike.
Takve je preporuke HNB dao bankama uzimajući u obzir preporuke Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u vezi s minimiziranjem kretanja i međusobnih kontakata.
"Privremenim ukidanjem naknade fizičkim osobama za transakcije na bankomatima izvan vlastite mreže želi se pridonijeti smanjenju rizika od zaraze, jer se u tom slučaju građani ne bi koristili udaljenijim bankomatima svoje banke kako bi izbjegli dodane troškove, već bi mogli odabrati najbliži raspoloživi bankomat", pojasnili su tada iz HNB-a.
Mjera HNB-a o zadržavanju prošlogodišnje dobiti banaka
HNB je još ranije, u petak, također kao odgovor na poremećaj u gospodarstvu prouzročen pandemijom koronavirusa, donio i određene mjere za banke kojima je uz ostalo naložio i zadržavanje prošlogodišnje neto dobiti.
Banke, čije dionice kotiraju na Zagrebačkoj burzi, putem Burze su izvijestile o rješenju HNB-a od 20. ožujka, a kojim su obvezane na zadržavanje prošlogodišnje dobiti, primjerice Zagrebačka banka, Privredna banka Zagreb (PBZ), Istarska kreditna banka, Erste banka, Podravka, Slatinska banka, itd.
Po podacima Hrvatske udruge banaka (HUB), banke u Hrvatskoj su u 2019. godini ostvarile neto dobit u iznosu od 5,81 milijarde kuna.
HNB je naložio bankama zadržavanje prošlogodišnje dobiti, što znači da banke neće isplaćivati zadržanu i tekuću dobit, odgovorili su početkom tjedna iz HUB-a na upit Hine.
"Važno je da tijekom izvanrednih situacija svi kreatori zakona i politika, kreditne institucije kao i drugi sudionici na tržištu, nastupe zajedničkim snagama i brzom reakcijom u korist hrvatskog gospodarstva, a uslijed prijeteće opasnosti kojoj su izloženi hrvatski građani virusom COVID-19", kazali su tada iz HUB-a. (Hina)