Nedopustivo je da su u osmišljavanju uputa koje je donijela Hrvatska udruga medicinskih sestara zaobiđeni oni kojih se to najviše tiče i koji će provoditi i osmišljavati odgojno-obrazovni rad s djecom, poručuje sindikat u pismu koje je uputio Berošu.
Propisane mjere i postupci kojih se treba pridržavati s medicinskog kuta gledišta su dobro promišljeni, no provedivost takvih mjera vrlo je upitna u predškolskom odgoju i obrazovanju, upozorava sindikat.
''Nemoguće održavati distancu''
Različite aktivnosti u odgojno-obrazovnom radu upravo potiču interakciju među djecom i potrebu za druženjem. Posebna je situacija kod rada s djecom jasličke dobi zbog potrebe za njihovim hranjenjem i prematanjem, pri čemu je nemoguće održavati socijalnu distancu i razmak od dva metra.
Tek mali broj dječjih vrtića ima prostrane sobe, broj djece u grupama je velik (od 18 do 30, ovisno o dobi) u odnosu na Državni pedagoški standard. U grupama su integrirana djeca s teškoćama u razvoju koja trebaju posebnu pažnju i brigu. Mnogi vrtići nemaju adekvatno igralište ili vanjski prostor, kao ni prostor za roditelje, djedove i bake koji dovode i odvode djecu, napominje sindikat.
Radnici zabrinuti za svoje zdravlje
Radnici u vrtićima stoga su s pravom zabrinuti za svoje zdravlje i rad u sigurnim uvjetima. Do sada zaštitna sredstva nisu bila osigurana na adekvatan način ili ih nije bilo u potrebnim količinama, na što smo također upozoravali osnivače dječjih vrtića, kažu u pismu.
Cilj bi trebao biti preventivno djelovanje, zaštita djece i radnika, pa sada kada se sprema povratak u normalu "mora biti sve puno jasnije definirano, transparentno i toga se moraju svi pridržavati u svakom vrtiću". "Apeliramo da prije donošenja konačne odluke o radu dječjih vrtića uključite odgojno-obrazovne radnike u promišljanje provedbe odgojno-obrazovnog rada u dječjim vrtićima na siguran način", poručuje sindikat Berošu. (Hina)