Sanitarni inspektori moći će narediti izolaciju u vlastitom domu ili drugom odgovarajućem prostoru - samoizolaciju, kao i stavljanje u organiziranu karantenu osobe koje ne poštuju propisane posebne i sigurnosne mjere. Zakonom se propisuju i prekršaji za fizičke osobe te novčane kazne u iznosu od 8 do 15 tisuća kuna ako prekrše sigurnosne mjere izolacije u vlastitu domu ili drugom odgovarajućem prostoru - samoizolaciji i sigurnosne mjere stavljanja u karantenu.
Prema zakonskim izmjenama odluku o proglašenju epidemije zarazne bolesti donosit će Vlada, dok će ministar zdravstva biti ovlašten za donošenje odluke o proglašenju opasnosti od epidemije zarazne bolesti. Utvrđuje se također institucionalni model prema kojem stožer civilne zaštite djeluje i odlučuje u suradnji s Ministarstvom zdravstva i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo pod neposrednim nadzorom Vlade.
Prihvaćen amandman IDS-a
Sastavni dio zakona postao je i amandman Kluba zastupnika IDS-a, PGS-a i RI-a u nešto izmijenjenom obliku da svaka županija bude ovlaštena procijeniti epidemiološku situaciju te prihvatljivost i izvedivost mjera na svom području, čime bi se omogućilo brže i efikasnije donošenje odluka vezanih za sprečavanje širenja epidemije.
Istovjetan amandman dao je i zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin koji je time također prihvaćen. Ostali oporbeni amandmani nisu dobili podršku zastupnika.
Izmijenjen Zakon o sportu
Sabor je većinom glasova izmijenio i Zakon o sportu kojim se omogućuje prenamjena sredstava za očuvanje radnih mjesta u sportu odnosno osiguravanje naknade trenerima i sportskim organizacijama kako bi se ublažile posljedice zabrane provođenja sportskih natjecanja i okupljanja zbog koronavirusa.
Predviđenim mjerama će se za sportske djelatnike koji imaju ugovor o radu moći zatražiti naknada do 3250 kuna za ožujak te do 4000 kuna za travanj i svibanj. Izmjenama se osigurava i regularnost natjecanja u ovoj i idućoj sezoni omogućavanjem kraćeg roka od godinu dana za donošenje propozicija i sustava natjecanja.
Glasanje u petak prvi je put organizirano na način da je dio zastupnika bilo u sabornici, a dio u druge dvije prostorije kako bi se vodilo računa o dovoljnoj udaljenosti između zastupnika. Dio je pritom glasao elektronički, a ostali ručno što se zatim zbrojilo. (Hina)