Finska je među europskim zemljama koje su najmanje pogođene pandemijom koronavirusa, ali vlasti su u pripravnosti zbog nedavnog povećanja broja slučajeva i pojave novih varijanti koronavirusa, posebno u glavnom gradu Helsinkiju i okolici.
"Lokalni izbori koji su bili zakazani za 18. travnja odgođeni su za 13. lipnja", rekla je ministrica pravosuđa Anna-Maja Henriksson i upozorila da bi legitimitet izbora mogao biti ugrožen ako previše ljudi ostane kod kuće umjesto da izađe na izbore.
"Rizik da izbori ne uspiju je prevelik", rekla je Henriksson na konferenciji za novinare.
U Finskoj postoji 309 općina, a njima upravljaju vijeća koja oporezuju stanovnike i zadužena su za usluge poput zdravstva i obrazovanja.
Devet od deset stranaka koje su trenutačno u finskom parlamentu složile su se s odgađanjem lokalnih izbora, a desnica je jedina podržala održavanje glasanja sljedećeg mjeseca, kako je bilo planirano.
Finska je do danas zabilježila 61.552 slučaja zaraze koronavirusom, od kojih je 767 smrtnih slučajeva, a trenutačno je 239 hospitaliziranih osoba.
Prosvjedi u Švedskoj
Policija je blokirala most u središtu grada i na svojoj internetskoj stranici objavila da pregovara s organizatorima okupljanja nastojeći privoljeti demonstrante da se raziđu.
Na televizijskim snimkama se vidi kako policija rastjeruje i 'odguruje' neke prosvjednike, a po policijskom izvješću jedan njihov pripadnik lakše je ozlijeđen i prevezen u bolnicu.
"Policija je donijela odluku da se nedopušteno okupljanje koje je u tijeku prekine", objavljeno je u subotu na internetskim stranicama stockholmske policije.
Ranije ovog tjedna, organizator prosvjeda Filip Sjöström lokalnim je medijima rekao kako očekuje da se demonstracijama, najavljenim na Facebooku, pridruži oko dvije tisuće ljudi.
Po snimkama okupilo se nekoliko stotina stanovnika glavnoga grada, a po pisanju švedskoga dnevnog lista Dagens Nyheter, demonstranti su doputovali iz raznih dijelova Švedske, zemlje u kojoj je na snazi zabrana javnog okupljanja više od osam ljudi.
Nordijska država, koja broji 10 milijuna stanovnika, u petak je registrirala 4831 novi slučaj zaraze koronavirusom i 26 novih smrtnih slučajeva. Dosad su od posljedica covida u Švedskoj umrle ukupno 13.003 osobe.
Vlada je prošli mjesec izvijestila da će skratiti radno vrijeme restorana, barova i kafića te da će pooštriti mjere koje se odnose na broj kupaca u trgovinama, nastojeći spriječiti izbijanje trećega vala pandemije.
Švedska vlada lijevog centra restriktivne je mjere postupno pooštravala od kraja prošle godine, no dotad je dopustila da većina škola, restorana i tvrtki ostane otvorena. Pridržavanje predloženih mjera u ovoj je zemlji od početka dobrovoljno.
Prosvjed protiv mjera u Beču
Neki od prosvjednika nosili su plakate s natpisom "Kurz mora otići", misleći na kancelara Sebastiana Kurza, izvijestila je novinska agencija APA.
Policija je provjeravala poštuju li prosvjednici epidemiološke mjere, uključujući distancu i nošenje maski.
Otprilike 200 protudemonstranata okupilo se na biciklističkom skupu.
Članovi krajnje desne oporbene Slobodarske stranke Austrije (FPOe) pozvali su na popodnevne demonstracije pod parolom "Demokracija, temeljna prava i sloboda".
Očekivalo se da će na prosvjedu biti oko tri tisuće sudionika, a trebao je na njemu govor održati i bivši ministar unutarnjih poslova Herbert Kickl.